Jak dorobić do pensji

Dodatkowe pieniądze, które można przeznaczyć np. na lepsze wakacje lub nowy samochód to marzenie wielu osób. Praca na etacie daje stabilność i poczucie bezpieczeństwa, a dodatkowy zarobek da szansę na realizację marzeń. Dorobić po godzinach jest łatwo, bo sposobów na zarabianie czy to przez internet czy po prostu w pracy dorywczej jest multum i największy problem to wybrać jedną, konkretną rzecz. Postanowiłem przygotować listę najlepszych według mnie prac, które może wykonywać każdy, bo nie wymagają one specjalistycznych umiejętności lub łatwo się jest ich nauczyć.

 

Na początek skupię się na internetowych możliwościach, a w dolnej części listy będą opcje „stacjonarne”, które przegrywają z internetem, ale zawsze są jakąś opcją.

 

Jak dorobić po pracy – własny blog

Sam prowadzę bloga, którego teraz czytasz więc nic dziwnego, że jest to według mnie najlepsza opcja na jaką możesz postawić. Przede wszystkim jest to świetna inwestycja czasu, ponieważ im dłużej prowadzisz bloga tym większe profity on przynosi. Każdy miesiąc to dodatkowi czytelnicy oraz dodatkowe wpisy, które mogą u Ciebie przeczytać. Każdy tydzień to budowa bliższej relacji z czytelnikami, aż w końcu będziesz mógł zrezygnować z etatu, bo blog będzie wstanie utrzymać Ciebie, a nawet Twoją rodzinę. Oczywiście powoli do celu – na początek musisz w ogóle zacząć i nie odpuścić po miesiącu. Tego typu praca nie przyniesie zysków po pierwszym tygodniu. Po prostu trzeba poczekać na profity, a będą one wyższe niż gdybyś np. zaczął pracować dorywczo jako korepetytor czy też opiekunka dla dzieci. Jeśli szukasz sposobów na dorobienie do pensji to znaczy, że masz stałą pracę więc możesz pozwolić sobie na 1-2 miesiące pracy, która zwróci się się w kolejnych miesiącach i latach – bo blog będzie istniał tak długo jak tylko będziemy mieli dostęp do internetu. A chyba nie zapowiada się, żeby internet miał zniknąć 🙂

Temat bloga jest bardzo obszerny, bo można go stworzyć na setki sposobów i zarabiać na nim poprzez różne techniki. Tak się składa, że napisałem artykuł, który jest w całości poświęcony tematyce bloga. Jako, że blog to mój numer 1 jeśli chodzi o dorabianie do pensji – z całego serca zachęcam Cie, abyś do niego zerknął. Po przeczytaniu będziesz miał wiedzę, która pozwoli na rozpoczęcie pracy nad twoim dochodowym blogiem. A wpis znajdziesz tutaj -> [LINK]

 

Jak dorobić po godzinach – kanał na youtube

Jeśli lepiej się czujesz mówiąc do mikrofonu (niekoniecznie do kamery) niż pisząc artykuły na bloga to Youtube będzie świetną alternatywą. Obecnie coraz więcej treści jest oglądanych właśnie w formie video lub słuchanych jako podcast. Prowadzenie kanału na youtube nie różni się niczym od pisania bloga, oprócz tego że musisz mówić dokładnie to, co na blogu trzeba napisać w formie posta. Jak zaznaczyłem na początku – nie musisz występować przed kamerą. Treści audio również dobrze się oglądają, a po dodaniu do nich animacji oglądalność będzie jeszcze lepsza. Przykładem takiego kanału, który tworzy chętnie oglądane treści właśnie z animacjami może być „zwyczajny człowiek”. Możesz wpisać tę nazwę na YouTube i sprawdzić jak te animacje wyglądają. Wykonuje się je w dosyć prosty sposób korzystając z programów do tego przeznaczonych lub możesz zapłacić komuś za wykonanie. Najlepiej komuś z Indii – będzie to mega tanie. Jeśli nie znasz angielskiego – google tłumacz jest już na tak zaawansowanym poziomie że spokojnie przetłumaczy wszystko prawidłowo. Oczywiście tematyka kanału może być dowolna. Najlepiej jeśli będzie to coś, co Cie interesuje. Po prostu wtedy będzie Ci o wiele prościej przy tym pracować i mniej czasu spędzisz na przygotowywaniu materiałów.

O tym jak zarabiać na youtube również poświęciłem jeden bardzo obszerny artykuł więc po prostu zachęcam do zapoznania się z nim, jeśli chcesz dorobić poprzez własny kanał youtube. [LINK]

 

Na czym można dorobić – obsługa mediów społecznościowych

Nie musisz być specjalistą od marketingu. Jedyne co potrzebujesz wiedzieć to jak działa facebook oraz instagram i mówię tutaj o podstawowym działaniu czyli wrzucanie zdjęć, komentowanie i odpisywanie na wiadomości. Za dokładnie te 3 czynności masa firm jest gotowa płacić kilkaset złotych miesięcznie. Czemu? Bo właściciele małych biznesów nie mają czasu na to wszystko. Właściciel w małej firmie robi wszystko sam i próbuje rozwijać biznes, a dbanie o social media wymaga po prostu wolnego czasu, z którym jest ciężko. W związku z tym zapłacenie 300-500 złotych komuś kto zadba o regularne wrzucanie postów oraz o odpowiadanie na wiadomości i interakcje w komentarzach jest bardzo opłacalne. W ten sposób mogą ten czas przeznaczyć na rozwijanie się w innych strategicznych obszarach biznesu lub po prostu odpocząć. Tutaj najlepiej szukać małych firm. Na początek lokalnie – najlepiej pójść osobiście i zaproponować taką usługę. Próba rozmowy przez telefon może być często nieudana. Złapanie kilku klientów spowoduje, że będą oni Cie rekomendować dalej i biznes zacznie się kręcić. Znam przypadki osób, które dorabiały w taki sposób, a po roku prowadzili agencję marketingową i nawet zatrudniali w niej kilka osób. Mimo, że mamy dobrze rozwinięte technologie oraz dostęp do wszystkiego w internecie – ludzie i tak chcą płacić za tak proste rzeczy jak obsługa Facebooka. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia ani bogato przygotowanej oferty. Małe, lokalne firmy po prostu docenią szczerość i zaangażowanie. Najważniejszy jest kontakt – bądź dla nich zawsze dostępny. Niech wiedzą co się dzieje, odpisuj natychmiastowo na ich maile. Zarobki jakich możesz oczekiwać są w miare łatwe do policzenia. Jak wspomniałem – od 300 do 500 złotych płaci jeden klient. Oczywiście sam decydujesz o stawce jakiej oczekuje, ale tyle właśnie zwykle płacili mi klienci kiedy sam działałem w taki sposób w ramach mojej agencji. Generalnie w taki sposób możesz zarobić sporo dodatkowej kasy bez posiadania specjalistycznych umiejętności.

 

Udzielanie korepetycji

Możesz uczyć każdego – zarówno licealiste, studenta lub dziecko z podstawówki. Na każdym poziomie są osoby, które potrzebują pomocy. Najczęściej potrzeba pomocy z matematyką lub językami obcymi. Angielski i Niemiecki są najczęściej w szkołach. Język trzeba znać dobrze, aby go prawidłowo nauczyć, ale matematyke na poziomie podstawówki czy też wczesnego gimnazjum zna każdy lub łatwo sobie to wszystko przypomnieć. Tam nie ma nic trudnego, a uczeń potrzebuje jedynie nakierowania na odpowiedni tok myślenia. Za godzinę takiej nauki można bez problemu brać 40 złotych lub więcej jeśli znajdą się na to chętni – zwłaszcza, jeśli uczymy języka. W internecie jest mnóstwo stron i portali z ogłoszeniami gdzie ogłaszają się zarówno uczniowie jak i korepetytorzy. Warto zamieścić oferty na takich stronach lub wykorzystać inne sposoby jak np. kilka telefonów do najbliższych znajomych z informacją, że udzielasz korepetycji. Poproś, aby przekazali to dalej do osób, które mają dzieci i bardzo szybko znajdziesz pierwszych klientów. Ludzi poszukujących korepetycji jest cała masa. Dodatkowa kasa będzie wpadać regularnie, bo zwykle taka pomoc jest potrzebna na nieco dłużej niż 2-3 lekcje. Pamiętaj, że możesz nauczać przez internet – nie musisz marnować czasu na dojazd do klientów, chociaż niektórzy tego oczekują. Jest to z pewnością świetne źródło dodatkowego zarobku.

 

Praca jako freelancer – Jak dorobić do wypłaty

Jest to dosyć ogólny podpunkt, bo nie wskazuje on na żadną konkretną pracę. Zamysł jest taki, że teraz można wykonywać praktycznie wszystko przez internet. Nie wiem czym zajmujesz się zawodowo, ale może da się to robić w formie dodatkowych zleceń przez internet? Jeśli nie, to żaden problem. Możesz znaleźć bardzo wiele prostych czynności, które można przez internet właśnie wykonywać. W następnych podpunktach wypiszę kilka dodatkowych możliwości, które są moim zdaniem warte zainteresowania się.

Montowanie filmów – Jak dorobić do pensji jako edytor video

Wcześniej wspomniałem, że teraz coraz więcej treści pojawia się w formie filmów, a ktoś te filmy musi montować. Jeśli sam nie chcesz zakładać kanału – zainteresuj się obróbką filmów. Jest proste i dochodowe. Większość ludzi nie wie jak montować filmy i zdaję sobię z tego sprawę. Jednak nauka montowania to kwestia kilku dni, aby poznać podstawy jakiegoś programów do montażu np. Adobe After Effect, a później to już tylko powielanie schematu według zaleceń klienta. Łatwo o taką pracę, bo obecnie brakuje montażystów na rynku. Istnieje kilka serwisów, gdzie można wystawić ogłoszenie, a potem liczyć, że ktoś się do Ciebie zgłosi. Mimo wszystko proponuję pisać bezpośrednio do twórców internetowych. Polecam wybierać takich, którzy niedawno zaczęli, a w statystykach widać, że biznes rozkręca się im dosyć dynamicznie. Dziennie możesz montować np. 1 film poświęcając 2 godziny. W taki sposób bez olbrzymiej wiedzy i doświadczenia możesz zwiększyć swoje wynagrodzenie o nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście jeśli znajdziesz tylu klientów, aby mieć zlecenie na każdy dzień. Po kilku miesiącach powinieneś dojść do takiego etapu, bo dobra robota ma to do siebie, że jest się później polecanym innym.

Płatne ankiety – jak dorobić do pensji poświęcając kilka minut dziennie

– dodatkowe zarobki poprzez wypełnianie ankiet to chyba najczęściej wyszukiwana fraza w tej tematyce. Bierze sie to stąd, że kilka lat temu można było zarobić naprawdę solidne pieniądze na tego typu działaniach. Później reklamodawcy zaczęli dokładniej weryfikować wszystkie ankiety i magiczny sposób na zarobek się skończył, a większość sieci reklamowych zakończyła swoją działalność. Oczywiście dalej jest to jakiś sposób na dorobienie po pracy, bo zawsze kilka ankiet dziennie się znajdzie. W skali miesiąca można uzbierać kilkaset złotych. Kwoty są różne, bo zależą od tego ile ankiet będzie dostępnych oraz czy będziesz wykonywać wszystkie każdego dnia. Na ten temat napisałem obszerny artykuł, który możesz sprawdzić tutaj [LINK] Dzięki temu artykułowi zdobędziesz obszerną wiedzę z tematu ankiet internetowych i przy okazji pokazuje tam z jakich serwisów warto jeszcze korzystać.

 

Prace sezonowe sposobem na dorobienie do pensji

– Nie jest to żadna odkrywcza metoda, ale wszyscy ją pomijają bo wydaje się błaha. Koszenie trawy, grabienie liści – to brzmi jak zarabianie nastolatków z jakiegoś serialu. No i właśnie – nikt tego nie robi, nikt się tego nie podejmuje, a słyszałeś kiedyś o kimś kto lubi kosić trawe w swoim ogrodzie? To jest po prostu marnowanie czasu, a kosić trawe trzeba. Masa osób, zwłaszcza tych starszych którym brakuje energii życiowej, chętnie zapłacą komuś za taką robote. Oczywiście oni raczej nie szukają osób na olx którzy w taki sposób sobie dorabiają. Pewnie nawet o tym nie pomyśleli. Wystarczy, że podejdziesz i zagadasz. Pieniądze dostaniesz do ręki od razu po skończeniu pracy, a w dłuższej perspektywnie możesz znaleźć grono stałych klientów. Napewno w rozmowie z kimś wspomną, że kosiłeś im trawe bo to nie jest codzienna usługa jakby się mogło wydawać, a taka rozmowa może doprowadzić do Ciebie kolejnego klienta. Uważam, że jest to jeden z lepszych sposobów pomijając inne opcje gdzie dorabiasz przez internet.

Wyprowadzanie psów – Temat jak wyżej, można nawet połączyć te 2 usługi. Głównie szukaj starszych osób, którzy mogą mieć problemy z dłuższymi spacerami których pies potrzebuje. Cene ustal indywidualnie, napewno będzie to więcej niż minimalna krajowa. W dodatku taki spacer zajmie Ci 30 minut, a przez ten czas możesz albo słuchać podcastu biznesowego szukając planu na dalszy rozwój albo możesz rozmawiać ze znajomym przez telefon. Postaraj się maksymalnie wykorzystywać czas.

Robienie zakupów seniorom – nietypowa propozycja

Kontynuacja prac fizycznych, na które jest zapotrzebowanie, a mało kto to robi. Sklepy spożywcze nie mają usługi dowozu produktów do domu. Tesco miało taką możliwośc jako jedyne, ale zwijają interes z naszego kraju. Oczywiście powoli pojawiają się aplikacje, które taka usługe wprowadzają, ale zanim będzie ona dostępna w każdym mieście to troche czasu minie. Poza tym – Ci najbardziej potrzebujący czyli seniorzy raczej nie korzystają na codzień ze smartfonów i innowacyjnych aplikacji. Jak znajdziesz kilka osób z jednego bloku lub osiedla – to za jednym razem możesz obskoczyć kilka „zleceń”. Przy dobrym rozplanowaniu działań taka banalna usługa może stać się dobrym źródłem dodatkowego dochodu poza pracą.

Opieka nad dziećmi

Chciałem ten punkt pominąć, bo jest to zbyt oczywista opcja pracy, ale postanowiłem że pojawi się ta pozycja na mojej liście. Czemu? Bo jest to opłacalna forma dorabiania, a ta lista zawiera sposoby, które są opłacalne i jest na nie zapotrzebowanie. Wiadomo – trzeba lubieć dzieci i najlepiej być kobietą, bo raczej facetów nikt nie bierze jako niania.

Tworzenie grafiki

Jak dorobić do pensji tworząc loga, wizytówki, bannery i grafikę na strony internetowe. Zacznę od tego, że nie musisz być grafikiem ani nawet nie musisz się na tym znać. Jak to możliwe? Dzisiaj istnieje mnóstwo narzędzi, które mają gotowe komponenty z których można stworzyć unikalny szablon według wytycznych klienta. Po prostu przeciągąsz elementy z panelu i tworzysz to czego chce klient. Nie musisz znać zaawansowanej obsługi photoshopa. Co więcej te narzędzia są darmowe. Przykładem jednego z nich jest canva.com. Możesz wejść i sprawdzić jakie to proste. Trudniejsze jednak jest znalezienie klientów. Schemat, który proponuję jest taki jak we wszystkich innych metodach. Wystarczy, że napiszesz do firm osobiście na maila lub na instagramie. Nikt tego nie robi. Dzięki temu się wyróżnisz i zdobędziesz uwagę twojego potencjalnego klienta. Możesz w taki sposób zarobić kilkaset złotych miesięcznie przy małym nakładzie pracy albo nawet kilka tysięcy jeśli rozwiniesz baze klientów i podniesiesz stawki po zbudowaniu portfolio.

Fotograf z nietypowym sposobem na klientów

Mam na myśli dosyć nietypowe podejście do robienia zdjęć. Zajmowanie się profesjonalnie fotografią, budowa studia i tak dalej to wymaga mase czasu, pieniędzy i doświadczenia. Co jeśli powiem Ci, że można znaleźć z łatwością kilku klientów dziennie, którzy zapłacą Ci kilka stówek za krótką sesje? Jedyne czego potrzebujesz to dobry aparat i podstawową wiedzę na temat kadrowania i obsługi ustawień lustrzanki. To akurat znajdziesz na youtube. Jeden wieczór z materiałami edukacyjnymi, tydzień próbnych zdjęć i takie umiejętności wystarczą. No dobra ale skąd brać tych klientów? To jest sposób nietypowy, wymyślony przeze mnie na potrzeby innej branży, ale tutaj też się sprawdzi. Musisz być w miejscu turystycznym np. w Krakówie gdzieś w okolicy Wawelu. Wchodzisz na instagrama, a następnie śledzisz najnowsze zdjęcia w których ludzie oznaczają swoją lokalizację właśnie na Wawelu. Jak tylko zobaczysz takie zdjęcie – piszesz do takiej osoby wiadomość, że zrobisz im profesjonalną sesję i wyślesz zdjęcia na maila. Z racji szybkiej sesji weźmiesz mniej pieniędzy niż doświadczony fotograf, a oni będą mieli wysokiej jakości pamiątkę w formie zdjęć. Nie każdy się zgodzi, ale turystów jest tam przecież masa i każdy wrzuca zdjęcia na instagram. 200 czy nawet 100zł za 15 minut sesji razy 10-15 klientów dziennie i w skali miesiąca możesz pozwolić sobie na zakup nowego samochodu. Czemu tak nikt nie robi? Nie wiem, pewnie nikt nie wierzy, że to takie proste. Jak nie masz aparatu – to go pożycz od kogoś lub wypożycz w jakiejś firmie i przetestuj ten sposób bo warto. To jedna z metod, która nie tylko odpowiada na pytanie jak dorobić do pensji, ale i jak rozwinąć dochodowy biznes szybko i skutecznie.

Copywriting

Pisanie tekstów zwłaszcza takich, które są odpowiednio zoptymalizowane pod wyszukiwarki internetowe to dobry pomysł. Jeśli myślisz jak dorobić do pensji i jednocześnie lubisz pisać – to jest opcja dla Ciebie. Klientów znaleźć łatwo. Wystarczy mieć przygotowane 3-4 teksty z różnych kategorii i branż, a następnie podsyłać portfolio do zainteresowanych osób, które same się ogłaszają na grupach na facebooku. Sam pracuje jako specjalista SEO i korzystam z takich uslug. Może nawet Cie zatrudnie? Zawsze jestem otwarty na propozycje.

 

Najczęściej zadawane pytania w temacie „jak dorobić do pensji”

Oprócz samego pytania „jak dorobić do pensji” czy też „jak szybko dorobić” pojawia się szereg innych, bardziej szczegółowych. Związane są one głównie z samą działalnością, kwestiami prawnymi czy też podatkowymi. Najlepiej takich informacji szukać na wyspecjalizowanych blogach, które prowadzą np. prawnicy lub biura rachunkowe. Sporo tych informacji można znaleźć za darmo lub po prostu można wykupić konsultację za 100 złotych i mieć spokój oraz gwarancję aktualnych informacji.

Czy muszę być pełnoletni żeby dorabiać? Generalnie artykuł jest o dorabianiu po pracy, a mając pracę raczej się ma 18 lat skończone. Mimo wszystko dostawałem takie pytania od osób, które szukają sposobu na dorobienie w wieku szkolnym. Cóz – nie musisz mieć 18 lat, ale nie każda z tych czynności będzie dla Ciebie. Klienci nie podejmą raczej współpracy z 15 latkiem. Możesz próbować działać ze swoim blogiem lub kanałem na youtube.

Jak dorobić do pensji w domu – Cały artykuł odpowiada dokładnie na to pytanie. Wybierz te pozycje, które można wykonywać przez internet. Wtedy będziesz mógł pracować zarówno w domu jak i na wakacjach w Tajlandii. Przeczytaj cały artykuł ze zrozumieniem, bo jest w nim sporo przydatnej wiedzy.

Czy muszę płacić podatki od pieniędzy zarobionych w internecie – tak, należy rozliczać sie z każdej zarobionej złotówki. Polskie prawo nie pozwala na udzielanie tego typu porad w sytuacji gdy nie mam odpowiedniego wykształcenia dlatego polecam udać się na konsultację do księgowej lub doradcy podatkowego.

Jak można dorobić bez doświadczenia – Pisząc ten artykuł starałem się wybierać takie propozycje, które są realne dla każdego nawet jeśli nie posiada się żadnych umiejetności. Zawsze trzeba się czegoś nauczyć, ale to są w większości proste rzeczy do ogarnięcia w kilka dni albo nawet jeden wieczór.

 

Jak dorobić do pensji – Podsumowanie

Jak widzisz sposobów jak dorabiać po pracy jest mnóstwo. Powyższa lista mogłaby być dłuższa, ale chciałem skupić się tylko na tych metodach, które sam testowałem lub dalej wykonuję jesli chodzi o internet. Jeśli chodzi o sposoby gdzie jest to praca fizyczna to zrobiłem solidny research weryfikując popoyt i sprawdziłem czego ludzie szukają i potrzebują. Wybierając jakąkolwiek z tych pozycji możesz spodziewać się dodatkowej gotówki. Po prostu bądź konsekwentny i jeśli zdecydujesz się na jakąś formę dodatkowej pracy – to przy niej zostań i rozwiaj się w niej, bo początki zawsze są trudne i bolesne. Jako osoba zarabiająca w internecie zachęcam mimo wszystko, aby próbować swoich sił poprzez prace z domu wybierając metody internetowe. Pozwalają one zarobić więcej, bo łatwiej skalować taką działalność jak np. prowadzenie bloga. Wszystko zmierza do tego, żeby zarabiać jak najwięcej pieniędzy, a nawet do rezygnacji z etatu jeśli tych pieniędzy pojawi się dostatecznie dużo. Jeśli działacie korzystając z któregoś z tych sposobów to dajcie znać jak wam idzie. Zachęcam też do dzielenia się swoimi pomysłami jak dorabiać do pensji.