Jak założyć bloga

Oto kompleksowy poradnik jak założyć bloga, w którym poprowadzę Cie przez wszystkie istotne kroki. Poniżej znajdziesz spis treści tematów, które poruszyłem. Jeśli jesteś kompletnie zielony zalecam przeczytanie całego artykułu, a jeśli interesuje Cie konkretny temat to możesz kliknąć w dany temat ze spisu i strona przewinie się do tego fragmentu.

Dodam tylko, że zakładanie bloga to niesamowicie proste zadanie i nie wymaga skomplikowanej wiedzy w technicznych sprawach. Więcej szczegółów znajdziesz już w samym artykule. Miłego czytania.

Spis treści

Wstęp

Dlaczego warto założyć bloga

Oczywiście można założyć bloga z pasji i się w taki sposób realizować, ale nie oszukujmy się – obecnie większość osób szuka metod na dodatkowy zarobek lub nawet sposobów na porzucenie etatu. Blog jest odpowiedzią na te potrzeby. Można założyć bloga w danej tematyce, która nas interesuje i czerpać z tego korzyści zarobkowe. Blog daje wolność – jest twoją własnością i możesz publikować to na co masz ochotę w przeciwieństwie do mediów społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram – tam łatwo złamać regulamin, który jest coraz częściej aktualizowany o dziwne podpunkty. Złamanie regulaminu skutkuje usunięciem konta – czyli cała praca przepada wraz ze społecznością, która wokół siebie zbudowałeś.

Blog daje szansę na zbudowanie wokół Ciebie, twojej marki lub twojej osoby społeczności. Przywiązany czytelnik bardzo chętnie skorzysta z dobrego produktu, który mu polecisz lub weźmie udział w twoim autorskim kursie. Sposobów na zarabianie na blogu jest mnóstwo i nie muszą to być inwazyjne metody. Główną zaletą jest właśnie budowa relacji z czytelnikami. Dodanie do tego newslettera, w którym możesz jeszcze bardziej zbliżyć się do czytelników sprawia, że sumiennie prowadzony blog może odmienić Twoje życie finansowo już na stałe. I to niezależnie od tematyki twojego bloga.

Pomysł na bloga

Zanim dowiesz się jak założyć bloga warto mieć na niego pomysł. Jeśli już masz to oczywiście zapraszam do kolejnej części artykułu.

Bloga można tworzyć o wszystkim i to jest problem zbyt szerokiego wyboru – im więcej można tym trudniej wybrać. Proponuję, aby to było coś co lubisz, czym się interesujesz lub na czym po prostu się znasz. Taki wybór sprawi, że będzie Ci łatwiej pisać bloga. Zarabiać można na wszystkim – nawet na blogu o wierze, religii i kościele. Jeśli ty wymyślisz jakiś temat do napisania to napewno są ludzie, którzy mają podobne upodobania i chcieliby takie treści czytać.

Zakładając, że znajdzie się ktoś kto nie wierzy, że na jego pasji i zainteresowaniach można zbudować blog to podam kategorie, które najłatwiej rozwinąć pod kątem sensownego zarobku. Podkreślę raz jeszcze – na każdej tematyce można zarobić i w końcowej fazie rozwoju bloga zarobki będą podobne niezależnie czy działasz w tematyce finansowej czy masz bloga o psach.

Uważam, że najciekawsze pod kątem szybkiego zarobku są blogi o tematykach takich jak: finanse osobiste, turystyka, biznes, moda, wykończenia wnętrz i ogród, zwierzęta domowe – to są blogi, gdzie można stworzyć sporo treści tzw. ever green i to jest ich największa zaleta.

Czy na blogu można dużo zarabiać? Kiedy zacznę zarabiać?

Najprościej byłoby napisać, że tak można zarabiać bardzo dużo i nie ma żadnych górnych ograniczeń. Im więcej czytelników zdobędziesz, im lepszy produkt stworzysz lub zaoferujesz tym więcej możesz zarobić. Oczywiście w pewnym momencie dotrzesz do wszystkich ludzi zainteresowanych tematem twojego bloga i dotrzesz do górnej granicy odwiedzin. Mimo to zawsze można podnosić poprzeczkę finansową poprzez coraz to lepsze współprace lub droższe produkty własnej roboty takie jak kursy czy też produkty fizyczne – wszystko zależy od branży w jakiej chcesz działać. Na pewnym etapie trzeba myśleć o podnoszeniu wartości pojedynczej transakcji czy też współpracy zamiast zwiększanie częstotliwości sprzedaży.

Jak szybko można liczyć na pierwsze pieniądze? Pomijając jakieś drobniaki, które mogą wpaśc już na samym początku blogowania to realnie trzeba 2-4 miesięcy sumiennej pracy. Podałem przedział czasowy, bo wszystko zależy jak dużo czasu poświęcisz dziennie czy też tygodniowo. Po zrealizowaniu pierwszego etapu tworzenia bloga (dokładnie opisałem ten etap w moim darmowym kursie) możesz zarabiać od 2 do 3 tysięcy złotych miesięcznie. Czasem będzie to mniej, a przy lepszych miesiącach troche więcej. Trudno jest podać dokładne wartości, bo mimo iż plan jest zawsze taki sam to każdy blog jest różny, ma różne treści i dotrze do różnych odbiorców. W każdym razie podana przeze mnie kwota to średnia jaką uzyskały osoby po moim darmowym kursie – przeprowadzałem ankietę na 60 osobach, więc wynik jest miarodajny. To ile zarobisz w dalszym etapie to cóż, jak wspomniałem wyżej – nie ma górnego limitu. Realnie w rok możesz osiągnąć 5-8 tysięcy złotych każdego miesiąca. Najważniejsze to stały dochód, żeby móc planować życie i przyszłość. Blog daje taką możliwość.

Ile kosztuje założenie bloga?

Bloga można założyć za darmo, ale jeśli coś jest za darmo to produktem jestem Ty. Darmowe hostingi wyświetlają beznajdziejne reklamy nad którymi nie masz kontroli i nie gwarantują niczego – nawet tego, że będą działać z czytelnik może pojawić się o każdej porze. Żeby zaczać działać potrzebujesz hosting czyli serwer, na którym będzie znajdował się twój blog oraz domenę czyli adres bloga – w moim przypadku domena to finansowadroga.pl. Od razu dodam, że obsługa hostingu kończy się na jego zakupie, a sam zakup nie różni się niczym od internetowych zakupów w sklepie. Zmierzam do tego, że absolutnie nie musisz znać się na technicznych sprawach – jako klient hostingu po prostu go kupujesz, instalujesz system do zarządzania blogiem i gotowe. Cały ten proces opisałem w kolejnej części.

Domena z końcówką „.pl” czyli taka jaką mam ja i zapewne potrzebuje Ty – to koszt 12 złotych brutto za pierwszy rok. Jeśli chcesz prowadzić bloga anglojęzycznego wtedy domena „.com” to koszt 40 złotych.

Hosting można znaleźć w przeróżnych cenach, ale taka uśredniona to około 150-200 złotych ROCZNIE. Poniżej zamieściłem polecany przeze mnie hosting, z którego korzystam od 4 lat i jestem zadowolony zarówno pod względem ceny jak i wydajności. Nie polecam szukać rozwiązań po taniości – ta cena z czegoś wynika. Koszt w skali roku jest niewielki w porównaniu do możliwości jakie daje prowadzenie bloga.

Część techniczna

Jaki wybrać hosting i domene? Dlaczego unikać darmowych rozwiązań

Bloga można założyć zarówno na darmowej domenie typu „.tk” oraz na jakimś darmowym hostingu, który najczęściej w zamian za bycie „darmowym” wyświetla nam reklamy na blogu i nie mamy wpływu na ich treść. Domena z końcówką „.pl” to koszt 10 złotych za pierwszy rok. To tylko 10 złotych, a poprawia znacząco autorytet witryny w oczach czytelników oraz algorytmów Google, o których będzie w części marketingowej.

Dlaczego lepiej wybrać płatny hosting? Po pierwsze mamy gwarancję dostępności czyli brak przerw w działaniu. Dodatkowo większość hostingów oferuje kopie zapase robione co 24 godziny lub 7 dni. W przypadku jakiejś poważnej awarii lub złapania wirusa zawsze można poprosić o przywrócenie do stanu sprzed nieszczęśliwej awarii i problem znika. Bez kopii bezpieczeństwa taki problem staje się olbrzymi i trudny do zwalczenia. Do tego dochodzi całodobowe wsparcie i co najważniejsze – gwarantowana moc obliczeniowa przeznaczona tylko dla twojej strony. To jest chyba najistotniejszy punkt, ponieważ ma on wpływ na prędkość działania bloga. Lubisz gdy jakas strona się długo wczytuje? Nikt nie lubi. Roboty google również nie przepadają za wolnoładującymi się stronami. Podsumowując wszystko powyższe – płatny hosting to spokojna głowa i zadowoleni czytelnicy.

Lista firm oferujących hosting jest całkiem spora. Napewno trzeba uważac na najtańsze oferty – są firmy, których polityka cenowa opiera się na tanim pierwszym roku, a przy odnowieniu hostingu na kolejny rok ceny są kilkukrotnie wyższe niż średnia rynkowa. I wcale w parze z ceną nie idzie jakość. Po prostu liczą, że klient z przyzwyczajenia zostanie i opłaci fakturę. Żeby się nie narażac na pozwy nie będę wymieniał nazw tych firm. Ale bez przeszkód mogę polecić to czego sam używam.

Jaki hosting polecam?

Moim wyborem jest Hostinger – oprócz tego, że niezawiedli mnie od 4 lat to mają przyjazną politykę cenową. Im dłuższy pakiet wykupisz tym masz taniej co jest logiczne. Dlaczego miałbyś kupić pakiet na np. 2 lub 3 lata, a nie na rok? Po pierwsze – oszczędność. Zapłacisz mniej w przeliczeniu na miesiąc. Po drugie – zyskasz motywacje. Cokolwiek byś nie robił to zawsze pojawia sie chwila zwątpienia. Nie tylko przy prowadzeniu bloga, ale tak ogólnie w życiu bywa. Fakt opłacenia hostingu z góry na dłuższy okres z pewnością spowoduje, że szkoda Ci będzie tych pieniędzy i po małej przerwie wrócisz do regularnego prowadzenia bloga.

Alternatywnie mogę polecić hosting spoza Polski, z którego korzystam przy projektach międzynarodowych. Do Polski też się nada, różnica jest tylko przy płatności, bo jak to na zachodzie bywa – płatność wyłącznie poprzez podanie numer karty oraz kwota jest w Euro – to żaden minus, po prostu podaję różnicę. Cena końcowa obu tych hostingów jest zbliżona, więc jesli ktoś nie ma problemu żeby założyć konto na anglojęzycznym hostingu – to polecam BlueHost.

Instalacja i konfiguracja wordpressa czyli system zarządzania treścią

Wybór i instalacja najważniejszych wtyczek oraz motywu

Jak obsługiwać panel wordpress – najważniejsze opcje

Część marketingowa

O czym pisać na blogu? Planowanie treści

Rodzaje treści na bloga – ever green, tematy bierząco

Jak zdobyć czytelników na bloga

Prowadząc bloga musisz być tak zwanym one man army czyli człowiekiem od wszystkiego. Założenie bloga i napisanie kilkudziesięciu wpisów powinno przynieść Ci w naturalny sposób czytelników, ale nie można liczyć na sam organiczny przyrost. Trzeba pobawić się troche w rozszerzanie swojego zasięgu, a więc twoja wiedza również się poszerzy o kolejne kompetencję. Za chwilę opowiem więcej jak pisać teksty przyjazne SEO, bo warto aby SEO było jednym z głównych źródeł pozyskiwania ruchu. Czemu? Bo jeśli odpowiednio napiszesz artykuł, to pozyskasz darmowy ruch. Zanim o SEO to skupmy się na innych formach pozyskiwania czytelników.

Wraz z blogiem załóż profile na mediach społecznościowych. Facebook i Instagram to obowiązek. Jeśli masz ochotę to polecam również tworzyć treści w formie audio lub video na youtube – to kolejna platforma, na której są ludzie szukający treści takich jak Twoje.

Komentuj wpisy innych blogerów. Podejmuj dyskusję z ich czytelnikami oraz właścicielami. Podpisuj się zawsze jako autor bloga xxx i zapraszaj ludzi do siebie. Nie rób tego nachalnie – prowadź merytoryczną dyskusje i zaproszenie do siebie traktuj jako dodatek do komentarza, a nie jego główną część. To serio się opłaca.

Buduj relacje z innymi blogerami. No ale jak? Właśnie poprzez komentarze na ich blogu, a także na grupach na facebooku. Tam możesz znaleźć jakieś spotkania branżowe dla blogerów – dołączaj do wydarzeń i poszerzaj sieć kontaktów. Po co? Żeby dostać szansę na wpis gościnny u kogoś co w efekcie pozwoli Ci się zareklamować. W taki sposób pozyskasz czyichś czytelników na Twojego bloga. Oczywiście staraj się dobierać takie partnerstwa tematycznie. Możesz też proponować takie wymiany wpis za wpis każdemu blogerowi – nawet takim, których nie znasz. Zawsze warto próbować, ale zbudowanie relacji zwiększa szansę oraz daje wiele innych korzyści.

Jak często pisać na blogu

Tutaj temat mógłbym zamknąć krótko -tak często jak tylko potrafisz. Masz pomysł na artykuł? Odpalaj kawę, herbatę, yerbe lub inny ulubiony napój i siadaj do pisania. Na początku tworzenia bloga warto pisać treści regularnie. Głównie ze wzgłędu na wypracowanie sobie odpowiedniego nawyku. 1 artykuł na 2-3 dni będzie jak najbardziej okej. Ustal sobie taką wartość, którą realnie jesteś w stanie napisać. Nie obiecuj sobie niemożliwego – to jedna z zasad produktywności. Stawiaj realne cele, a później podnoś poprzeczkę. Jak już będziesz miał 20-30 wpisów na blogu z wspomnianego wcześniej green contentu to możesz pisać teksty z większą częstotliwością i dodać wpisy z kategorii „bieżące tematy”. W moim darmowym kursie rozpisałem dokładny sposób planowania treści na podstawie własnego doświadczenia i rozmowy z innymi, początkującymi blogerami.

Przydatna porada – W tle polecam włączyć muzykę, ale taką, która nadaje się do pracy. Wpisz „music for work” w wyszukiwarce Youtube i znajdź styl muzyczny, przy którym odprężysz się i jednocześnie wpadniesz w trans pisania. Na początku taka muzyka może być dziwna, ale zdecydowanie polecam, bo później się mocno wkręca.

Jak pisać treści przyjazne wyszukiwarkom czyli SEO

Analityka na twoim blogu

Podłączenie Google Analytics – śledź kto, kiedy i skąd trafia na twojego bloga

Podłączenie Google Search Console – podstawowe narzędzie śledzenia efektów SEO

Jak założyć bloga – podsumowanie

Jeśli chcesz założyć bloga to na początku musisz mieć pomysł. Oprócz tego warto wiedzieć czego możesz oczekiwać pod wzgledem finansowym po kilku miesiącach. Następnie trzeba wybrać hosting oraz własną domenę. Po tych etapach jedyne co musisz zrobić to sumiennie tworzyć treści. Przypominam, że utworzyłem darmowy kurs gdzie jedną z jego części jest schemat, który pozwala na zaplanowanie wszystkiego w prosty dla każdego sposób. Kurs jest dostępny tutaj [link]