Jak założyć stronę internetową krok po kroku

Chcesz stworzyć stronę internetową za darmo? Możesz to zrobić nawet jeśli jesteś kompletnie zielony. Ten artykuł to poradnik, w którym poprowadzę Cię przez każdy jeden krok tworzenia strony łącznie z wyborem i kupnem domeny oraz hostingu.

Zakładam, że masz konkretny cel przy tworzeniu strony internetowej. Poradnik jest dla każdego – niezależnie czy chcesz stworzyć stronę firmową, bloga czy też w innych celach.

Jeśli jednak dopiero szukasz inspiracji o czym taką stronę założyć to zapraszam na sam dół artykułu gdzie znajdziesz wskazówki oraz inspirację lub na mój wpis o zakładaniu bloga [LINK]

 

 

Jak stworzyć stronę internetową w 15 minut – wybór platformy

Istnieje wiele świetnych, gotowych rozwiązań do tworzenia stron. Zostały one stworzone przez programistów dla zwykłych ludzi, żeby w prosty sposób mogli zbudować swoje strony. Na początek zaznaczę – nie korzystaj z żadnych płatnych kreatorów stron. Są one drogie oraz jesteś od nich uzależniony. Przestaniesz płacić – skasują Twoją stronę. Decydując się na normalny hosting i darmowy system do tworzenia stron będziesz w 100% mógł zarządzać stroną, nikt Ci jej nie zabierze/skasuje i co najważniejsze – nie będziesz płacić miesięcznie sporego haraczu.

 

WordPress – to jest mój wybór.  WordPress to system zarządzania treścią i stroną. Jest najpopularniejszy na świecie, jest darmowy, istnieje do niego tysiące motywów i wtyczek ułatwiających pracę nad stroną – również darmowych. Nie ma tutaj żadnych haczyków. To jest projekt tzw. „open source”. W świecie programistów oznacza to, że grupa osób pracuje nad projektem i z góry zakłada, że będzie to produkt dostępny dla każdego bez opłat. W dodatku na Facebooku znajdziesz pełno grup liczących nawet 20 tysięcy osób, gdzie ludzie udzielają sobie wzajemnie pomocy kiedy pojawi się z czymś problem.

 

 

Jeśli nie chcesz poświęcać czasu na tworzenie strony, dostosowywanie motywu czy też naukę zarządzania wordpresem – możesz zlecić stworzenie strony np. mi 🙂

 

Wybór i zakup domeny – Tworzenie własnej strony internetowej

Dla osób, które nie wiedzą czym jest domena – to jest adres waszej strony. Moja domena to finansowadroga.pl – czyli dokładnie to, co widzisz na pasku swojej przeglądarki.

Wybór nazwy to całkowita dowolność. Może to być nazwa Twojej firmy, twoje nazwisko lub jakaś wymyślona nazwa, który Ci się podoba czy też oddaje charakter i tematykę strony. Unikaj jedynie polskich znaków w nazwie domeny – można je wykorzystać, ale później pojawiają się problemy z odczytem tych znaków przez inne serwisy.

Domenę można kupić z różnymi „końcówkami” – .pl .com .eu .de  – i tak dalej. Jeśli tworzysz stronę/bloga w języku polskim to po prostu zdecyduj się na wersję „.pl”. Pomoże to przy pozycjonowaniu.

Ile kosztuje domena? Tworzenie strony www

Koszt domeny jest niewielki – 12 zł za pierwszy rok. Później za każdy kolejny 50 zł rocznie.

Przy zakupie trzeba jednak uwazać gdzie taką domene kupujemy. Na rynku jest dużo dostawców i niektórzy mają  sprytnie ukryte informację o kosztach za przedłużenie domeny, które znacząco odbiegają od rynkowych standardów czyli 50 zł.

 

Wybór i zakup hostingu dla strony internetowej- nie daj się złapać

Wybór hostingu dla prostej strony internetowej to prosty proces. Na rynku istnieją dziesiątki firm i tak szeroki wybór sprawia, że w sumie nie wiadomo na co się zdecydować. Ostatecznie i tak wszyscy oferują to samo w podobnych pieniądzach, a część firm należy do tej samej grupy kapitałowej więc w ogóle niczym się nie różnią –  tworzą sobie po prostu sztucznie konkurencję, aby dać iluzje wyboru. Prawie jak pepsi i cola 🙂

Hosting www jest nieco droższy niż domena, ale to też nie są jakieś olbrzymie sumy. Za 150 zł rocznie możesz mieć solidny hosting. Są tańsze oferty, ba nawet są darmowe hostingi! Ale jeśli coś jest za darmo to znaczy, że produktem jesteś Ty – i po prostu będą sobie wyświetlali swoje reklamy na Twojej stronie w zamian, że masz „za darmo”. Tańsze hostingi w granicach 50zł za rok są niskiej jakości. Zasoby serwerowe i utrzymanie serwerów po prostu kosztuje. Nie warto oszczędzać kilkudziesięciu złotych rocznie kosztem wsparcia technicznego, dostępnością strony czy szybkością jej ładowania.

Dobry hosting gwarantuje Ci to, że strona będzie dostępna zawsze i wszędzie, załaduje się szybko więc twoi użytkownicy i klienci nie dostaną białej gorączki przez zbyt długi czas oczekiwania na załadowanie strony oraz dostajesz od hostingu wsparcie techniczne, więc kolejny raz nie musisz się „znać” tylko masz ludzi, którzy rozwiążą Twoje problemy w cenie hostingu.

Moje strony oraz strony moich klientów (wykonuję strony www na zlecenie) hostuję tutaj: [LINK AFF]

Z czystym sumieniem mogę Ci ten hosting polecić.

 

 

Obsługa WordPressa – obsługuj swoją stronę internetową sam. To serio proste

 

Dodawanie nowych postów

 

Dodawanie nowych stron

 

Instalacja pluginów (wtyczek)

 

Instalacja motywu

 

Podstawowe ustawienia

 

Jak stworzyć menu

 

Jak dodać widgety

 

Lista najważniejszych wtyczek

 

 

 

Jak budować bazę mailingową na stronie internetowej

 

Statystyki strony internetowej – Podpięcie Google Analytics

Analityka jest kluczowa – dzięki niej, dowiesz się ile czasu spędzają na stronie twoi użytkownicy, na jakich stronach siedzą najczęściej, w którym momencie najczęściej wychodzą oraz wiele więcej. Nie musisz „ogarniać” Google Analytics – możesz się tego narzędzia uczyć powoli w przyszłości. Najważniejsze, żeby od samego początku zbierać informacje o użytkownikach. Im więcej danych tym bardziej są one dokładniejsze i można wyciągnąć konkretne wnioski.

 

 

Strona internetowa i podłączenie jej pod Google Search Console

To narzędzia, w którym możesz zobaczyć stan swojej strony od strony Google. Jeśli pojawią się jakieś problemy np. z dostępnością strony lub robot Google znajdzie krytyczne błędy techniczne to otrzymasz informację na maila wraz z informacją co trzeba poprawić.

Oprócz komunikatów o błędach będziesz mógł też sprawdzić co wpisują użytkownicy google, że pojawia im się Twoja strona. Przy odpowiedniej ilości danych będziesz mógł je wykorzystać do optymalizacji strony i treści, aby osiągnąć jak najlepsze efekty z SEO.

Skoro o SEO mowa – to w Google Search Console (GSC) znajdziesz informację o linkach, które prowadzą do twojej strony. Za darmo możesz monitorować czy ktoś gdzieś wspomina o Twojej domenie.

Istotne będzie też dodanie mapy strony w rozszerzeniu .xml. W taki sposób poinformujesz robota Google o ilości podstron, a on w łatwiejszy sposób do nich dotrze i je zaindeksuje. Dopiero wtedy będzie można je wyszukać.

 

Pozycjonowanie strony internetowej – jak pisać treści pod seo, obrazy

 

Podsumowanie – poradnik jak krok po kroku stworzyć stronę

Jeśli twoim celem jest stworzenie strony internetowej od podstaw – po przeczytaniu tego wpisu będziesz mógł to zrobić bez żadnych przeszkód. Jak zauważyłeś – dodałem też kilka punktów niezwiązanych bezpośrednio z tworzeniem strony internetowej. Uważam, że dobra strona jest już odpowiednio przygotowana, ma podpiętą analitykę i tak dalej. W dzisiejszych czasach bez tego po prostu się nie obędzie. Takim sposobem stworzyłem poradnik krok po kroku jak stworzyć swoją stronę internetową.

Jeśli uważasz, że pominęłam jakiś istotny etap – poinformuj mnie o tym w komentarzu.