Jak zarabiać na allegro

Jak zarabiać na allegro

Allegro to platforma, na której powstało wiele biznesów. Co prawda większość przenosi zwykle się na własny sklep internetowy. Mimo to allegro jest świetnym miejscem na start, bo pozwala na ograniczenie kosztów. Nie musisz martwić się o stworzenie całego sklepu, zakup domeny i hostingu oraz o reklamę sklepu w internecie. Allegro samo w sobie zapewnia ruch i klientów, którzy szukają praktycznie wszystkiego. Minusem jest marża i opłaty, które trzeba płacić za sprzedaż na tej platformie, ale przecież nic nie ma za darmo. Nie musisz martwić się reklamą i przepalaniem budżetu na nieudane kreacje reklamowe.

 

Ile można zarobić na allegro

Nie każdy będzie zarabiał tyle samo. Znane są przypadki osób, które zarabiają kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie na rękę jak i znane są przypadki tych, którym sie nie udało i nie zarobili nic. Trudno powiedzieć na jakie dokładne kwoty możesz liczyć. Przy odpowiedniej strategii i wyborze produktu możesz osiągać niezłe obroty na allegro. Zarabianie powyżej 5000 netto nie powinno być wyzwaniem. Jeśli czytałeś historię „internetowych guru” od allegro którzy sprzedają poradniki „Jak zarabiać na allegro nawet 10 tyś na miesiąc” to zdecydowanie nie warto brnąć w ich materiały i kupowac kursów, bo obiecywanie takich zarobków nie wróży niczego dobrego. Jeśli wiedza jak zarabiać na allegro duże sumy to po co sprzedają kurs?

Co sprzedawać na allegro – wybór produktów

Wybór produktu jest kluczowy.  W zależności od typu produktu będziesz mógł liczyć na inna marżę. Prace trzeba zacząć od zweryfikowania rynku i konkurencji. Niezależnie jaki masz pomysł to musisz sprawdzić po ile dany produkt sprzedaje konkurencja, za ile jesteś w stanie go dostać np. w hurtowni i jaki będziesz miał na tym zysk uwzględniając marże allegro.

Czym handlować na allegro – kryteria wyboru

Pierwszym kryterium powinna być sezonowość. Co z tego, że produkt właśnie teraz ma ogromne branie, jeśli za miesiąc już nikt nie będzie tego szukał. Sezonowe produkty są świetnym sposobem na szybki zarobek, ale powinny być dodatkiem do głównego biznesu. Okazyjna sprzedaż na święta pozwala na dorobienie ekstra pensji.

Jak zarabiać na allegro – sezonowość produktów

Znajdź produkt, który ma mniej więcej takie samo zapotrzebowanie przez cały rok. Wyjątkiem mogą być produkty do ogrodu typu maty wiklinowe i inne tego typu. Co prawda na to jest zapotrzebowanie głównie przez wiosnę i początek lata, ale produkt dobrze sprzedaje się przez reszte roku. Dodając do tego okazyjny handel produktami w ramach świat można liczyć na sensowny zarobek.

Allegro jak sprzedawać – dywersyfikacja produktów

Znalezienie jednego, świetnie sprzedającego się produktu jest ważne. Nie warto jednak polegać tylko na nim. Lepiej mieć w ofercie kilka innych produktów, które po pierwsze zwiększą przychody, a po drugie będą awaryjnym planem „B” jeśli główny produkt przestanie być kupowany lub twój dostawca przestanie funkcjonować. Pamiętaj, że allegro to nie sklep internetowy – to platforma z aukcjami i ogłoszeniami. Tutaj możesz w ramach jednego sklepu sprzedawać produkty z różnych kategorii i gorąco do tego zachęcam.  Wszystko to co uważasz za opłacalne – od razu wdrażaj do swojego sklepu.

Warto śledzić konkurencję. Wybierz kilka sklepów i sprawdzaj ich posunięcia, monitoruj czy zmieniają ceny za towar. Jeśli chcesz zarabiać musisz wiedzieć jakie działania podejmuje twoja konkurencja i odpowiednio reagować. Jeśli oni obniżyli ceny – zrób to samo jeśli marża Ci na to pozwala. Biznes to ciągła walka o klientów. Na koniec dnia liczy się sprzedaż i zysk – masz na tym zarabiać więc póki tak się dzieje to wszelkie chwyty dozwolone.

Jak sprzedawać na allegro – własne produkty

Nie musisz opierać swojego asortymentu wyłącznie o zewnętrznych dostawców. Jeśli zarobisz już jakaś kwote lub masz troche odłożone na inwestycje to możesz spróbować wytwarzać własnego produkty. Najprościej jest tworzyć produkty przy użyciu drukarki 3D – można na niej wydrukować wszystko i klientów na to nie brakuje. Po prostu tworzysz to na co jest zapotrzebowanie i możesz zmieniać produkcję z dnia na dzień. To jest oczywiście tylko przykład, ale generalnie własny produkt pozwala na lepszy zarobek ze względu na większą marże. Omijasz koszty dostawcy i producenta, bo to ty nim jesteś. Średnio na sprzedaży własnych produktów można zarobić o 30% więcej niż w przypadku ściągania produktów od producenta. W odpowiedniej skali robią się z tego duże pieniądze. Dodatkowym plusem jest możliwość ustalenia niższej ceny niż konkurencja co spowoduje, że większość klientów zrobi zakupy u Ciebie.

Pamiętaj, że klienci czasem zwracają towar – mają do tego prawo i musisz mieć to na uwadze. Średnio około 3% zamówień jest zwracanych, a do tego trzeba doliczyć kwestie gwarancji i rękojmi. Najlepiej wliczyć to wszystko w koszty tak, aby nie być stratnym. 

Sprzedawanie na allegro – dropshiping

Handel na allegro możesz oprzeć o bardzo popularny model dropshiping. Polega on na tym, że wystawiasz aukcję z danym produktem, a kiedy ktoś kupi to składasz zamówienie bezpośrednio u dostawcy na adres twojego klienta. Ty tylko pośredniczysz w całej transakcji i nie musisz mieć fizycznie produktów u siebie w domu lub magazynie. Ogranicza to koszta, które przy standardowych metodach pojawiają się na początku. Dzięki temu sposobowi możesz rozwinąć fajny biznes dodatkowo obniżając koszty nie martwiąc się o towar. Na aukcji nie musisz o tym wspominać, że towar przyjdzie bezpośrednio od producenta. Jak widzisz handel na allegro ma wiele dróg, którymi możesz podążać. Każda ma swoje wady i zalety. Niezależnie co wybierzesz – przy odpowiednim produkcie zawsze wyjdziesz na plus.

Jak zacząć sprzedawać na allegro – najważniejsze porady

Przy zakładaniu konta od razu wybierz firmowe. Pozwoli Ci to na uniknięciu kilku problemów przy skalowaniu sprzedaży. Dodatkowo zyskasz wiarygodność w oczach klientów i usprawni to procesy księgowe związane chociażby z fakturowaniem. Konto firmowe umożliwia uzyskanie statusu super sprzedawcy, co bardzo mocno zwiększa konwersję. Sam kupuje wyłącznie na aukcjach o takim oznaczeniu.

Tworząc nazwe konta postaw na coś profesjonalnego. Każdy element może zadecydować o sprzedaży towaru z twojej aukcji.

Ustal politykę cenową. Prawie każdy sortuje produkty od najniższej ceny. Jeśli na każdej aukcji jest ten sam produkt to wiadomo, że klient kliknie tam gdzie jest najtaniej. Ustawienia cen z końcówką 99 lub nawet 98 groszy zwiększy szanse, że to własnie twój produkt pojawi się na samej górze listy aukcji.

Opisy produkt są niezmiernie ważne. Oprócz tego, że powinny zawierać jak najwięcej informacji na temat specyfikacji twojego produktu to warto pomyśleć nad rozbudowaną treścią zachęcającą do sprzedaży opartą o np. „storytelling”. Dzięki temu zachęcisz klienta do zakupu i może odwiedziesz go od poszukania innej, tańszej aukcji. Odpowiednio napisany tekst potrafi wiele zdziałać w sprzedaży. Pamiętaj oczywiście o estetycznej grafice oraz stylizacji tekstu – nikt nie lubi czytać ściany słów.

Użyj zdjęć, które będą się wyróżniać na tle konkurencji. Większość bierze standardowe zdjęcia producenta. Wyróżnij się.  Zdjęcie musi rzecz jasna przedstawiać produkt takim jaki jest w rzeczywistości – nie chodzi mi o przekłamanie na zdjęciu w celu podbicia jego atrakcyjności. Po prostu zrób własne zdjęcia, pod innym kątem, z lepszym oświetleniem. Dzięki temu twoja miniatura aukcji przyciągnie uwagę potencjalnego klienta.

Dbaj o obsługę klienta i monitoruj opinie – Opinie to ważny element na allegro. Jeśli chcesz zarabiać na allegro przez wiele miesięcy lub latach musisz dbać o dobre imię marki. Jeśli pojawi się jakiś konflikt to zawsze rozwiązuj go z korzyścią dla klienta. Nie warto marnować czasu i nerwów na kłótnie z klientem. Na koniec dnia to i tak on wygra, bo wystawi Ci negatywną opinie, a to nie jest tego warte. Wlicz takie sytuacje w koszta. Podnieś cenę o 3% i każdy taki nieprzyjemny klient nie będziesz dla ciebie stratą pieniędzy. Wszystko trzeba zaplanować z góry dlatego warto zrobić biznes plan na samym początku przygody z allegro.

Jak zarabiać na allegro – nazwy aukcji. Nazwa aukcji, a właściwie jej tytuł ma wpływ na dwie rzeczy. Po pierwsze wpływa na CTR czyli współczynnik klikalności do wyświetleń oraz pozycjonuje twój produkt kiedy klient wpisuje coś w wyszukiwarke allegro.

 

Najczęściej zadawane pytania

Kurs zarabiania na allegro – czy warto. To wszystko zależy kto prowadzi taki kurs i jakie ma doświadczenie. Obecnie w internecie jest wielu naciągaczy, którzy nie zarabiają na allegro, a po prostu zarabiają na sprzedaży kursów pt”Jak sprzedać na allegro i zarobić 10k na miesiąc”. Najprawdopodobniej nie ma w nich nic wartościowego i zdecydowanie zachęcam bardziej do nauki na własnych błędach/

Co najlepiej sprzedaje sie na allegro, czym opłaca się handlować – Nie chciałem podawać konkretnych przykładów towarów, bo gdybym podał to przestałyby one być opłacalne. Napewno warto zainteresować się produktami wirtualnymi, produktami z druku 3D oraz rzeczy do ogrodu i domu. Ubrania są kiepskim wyborem – zaznaczam to, bo wiele osób chce próbować sprzedaży koszulek.

co sprzedawać przez internet żeby zarobić – Generalnie zarabiać można na wszystkim, bo allegro pozwala na sprzedaż praktycznie wszystkiego co legalne. Tak jak wspomniałem w artykule zarabiać na allegro najlepiej na produktach, które nie są sezonowe i nie są z branży modowej.

 

Zarabianie na allegro – podsumowanie

Na allegro można zarabiać olbrzymie kwoty. Wystarczy znaleźć odpowiedni produkt co wcale nie jest trudne. Przeglądając aukcje można trafić na wiele produktów, które są chętnie kupowane. Większym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego dostawcy lub znalezienie pieniędzy na inwestycje jesli chcemy sami produkować. Zarabiać na allegro może każdy i nie wymaga to specjalnych umiejętności. Niektórzy mają po prostu więcej szczęścia i przychodzi im to łatwiej. Artykuł nie odpowiada bezpośrednio na pytanie czym handlować żeby zarobić, bo gdybym podał konkretny produkt – przestałby on być opłacalny, bo każdy by zaczął nim handlować.

 

Dodaj komentarz