Jak zarabiać na blogu

Jak zarabiać na blogu

Zarabianie na blogu wydaje się bardzo przyjemnym sposobem na życie i wiele osób zastanawia się jak do tego podejść. Niektórzy już mieli swoje próby, które zakończyły się niepowodzeniem. Czy prowadzenie bloga jest trudne? Ile na tym można zarobić oraz jak ułożyć realny plan działania? Ten artykuł odpowie na wszystkie te pytania

 

Ile można zarobić na blogu?

Na większość tego typu pytań można odpowiedzieć krótko „to zależy”, ale przecież nie takiej odpowiedzi oczekujesz. Dlatego podam realne widełki, na które możesz liczyć jeśli się do tego przyłożysz. Na blogu można zarabiać od 1500 złotych do 6000 złotych miesięcznie netto czyli na rękę. Czy można więcej? Oczywiście, ale podałem wartość uśrednioną.

Od czego zależy ile zarobię?

Głównym czynnikiem jest ilość twoich czytelników oraz ich wartość. Wartościowy czytelnik to taki, który jest pasjonatem tematu, w którym się poruszasz na blogu oraz na bieżąco czyta twoje wpisy, śledzi newsletter i komentuje. Właściwie to jest opis idealnego czytelnika, wystarczy że będzie to osoba, która czyta twoje wpisy od początku do końca. Taka osoba chętniej wejdzie w interakcje z tobą i produktami, które będziesz reklamował. Poczucie więzi z autorem bloga jest częstym zjawiskiem i do tego dochodzi również kwestia zaufania oraz budowania pozytywnego wizerunku.

Skoro już mowa o produktach to kategoria czy też branża w jakiej jest blog ma ogromne znaczenie, chociaż tylko pozornie. Już spieszę w wyjaśnieniem. Promowanie ofert banków lub biur podróży daje szanse na wyższe stawki typu 200 złotych za sprzedaż biletu na wakacje czy też otwarcie konta. Blog o psach, szkoleniu i diecie może współpracować z sklepami zoologicznymi online gdzie za jednorazowo można liczyć na np. 3% wartości koszyka, ale za to będziemy dostawali wynagrodzenie co każde zakupy już zawsze, a i konwersja takiej akcji będzie wyższa. Częściej przecież kupuje się karmę dla psa niż otwiera konto w banku. W rezultacie mimo, że wartość jednego „leada” jest niższa, to jest ich więcej co prowadzi do równowagi. Oczywiście posiadania bardzo popularnego bloga finansowego będzie lepsze niż bloga o zwierzętach, ale wciąż w przypadku obu będą to ogromne, 5 cyfrowe kwoty miesięcznie.

Najlepiej wybrać temat, który lubisz i którym się interesujesz. Nie warto wybierać branży finansowej tylko dlatego, że można troche więcej zarobić. Taka praca powinna sprawiać Ci przyjemność i nie powinna znudzić się nawet po kilku latach.

Kto może prowadzić bloga?

Każdy, serio. Nie musisz być doświadczonym copywriterem albo po studiach. Ludzie lubią czytać blogi, bo jest to luźna forma wypowiedzi. Troche tak jak rozmowa z kolegą. Jest mnóstwo blogerów, którzy nie są ekspertami w swojej dziedzinie, a mimo to ludzie wolą czytać ich treści niż wyspecjalizowanych firm. Na początku na pewno nie będzie Ci wszystko wychodziło i wpisy nie będą idealne, ale po kilku tygodniach opanujesz swój indywidualny styl i poprawisz niedoskonałości. Luźna forma to to za co czytelnicy uwielbiają blogi i nie ma sensu silić się na bycie super profesjonalnym pisarzem. Bądź sobą – brzmi banalnie, ale to działa.

Co potrzebujemy żeby zacząć zarabiać na blogu?

Żeby zarabiać na blogu potrzebujesz bloga. Dziękuję za uwagę 🙂

Przede wszystkim trzeba zacząć od wyboru domeny, a następnie hostingu. Spokojnie to nic skomplikowanego i nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza techniczna. Teraz wszystko jest zautomatyzowane i największy laik poradzi sobie z wszystkim. Wpis na temat zakładania bloga już u mnie jest, więc możesz do niego przejść jeśli chcesz przejść razem ze mną krok po kroku zakup domeny i hostingu. [LINK]

Zakładam, że masz już domenę i hosting (albo właśnie będziesz czytał mój wpis jak to ogarnąć). W tym wpisie jest też wszystko na temat ustawień wordpressa i innych przydatnych narzędzi. Jeśli to już masz z głowy to teraz potrzebujesz plan. Co będziesz pisał? Jak często? Na jakiej podstawie wybierać tematy?

Wpisy blogowe dzielą się na 2 typy:

evergreen czyli takie, które są wiecznie żywe np. „gdzie pojechać na wakacje” i takie, które dotyczą aktualnej sytuacji i za jakiś czas informacje tam zawarte się zdezaktualizują. Zdecydowanie lepiej budować content czyli treści, które sa wiecznie żywe. Takie artykuły raz napisane sprowadzają ruch na bloga przez cały czas. Warto też uwzględnić sezonowość, bo przecież na wakacje głównie jeździmy w lato i wtedy odwiedzin naszego bloga będzie zdecydowanie więcej, ale artykuł na temat zakładania bloga będzie miał mniej więcej tyle samo wejść każdego miesiąca. Wpis, który czytasz jest kolejnym przykładem contentu typu evergreen, bo te informacje będa aktualne przez wiele lat.

Jakie branże w blogosferze zarabiają najwięcej?

Stawki i zarobki nie są już żadną tajemnicą. Po pierwsze dlatego, że analityka jest na tyle rozwinięta, że można wyciągnąć lub przewidzieć wszystkie dane. Po drugie sporo blogerów w prost dzieli się swoimi wynikami finansowymi podając ile i jak zarobili oraz jakie były ich koszta i z czego wynikały. Najwięcej można zarobić tam, gdzie są duże pieniądze. Pierwsze co przychodzi na myśl to finanse i to dobry strzał. Konkurencja oczywiście jest bardzo duża i trudno o duże współprace, ale z drugiej strony jeśli patrzymy przyszłościowo na bloga to warto wybrać dochodową, ale konkurencyjną branże. Musisz się wtedy liczyć, że długo nie będziesz zarabiać, ale jak już zaczniesz to z grubej rury i wyniki finansowe powinny być na ponadprzeciętnym poziomie. Współpraca z markami tutaj jest bardziej wymagająca – instytucje finansowe nie są łatwe, bo mają duże wymagania oraz oczekiwania. Jest to zrozumiałe, bo muszą dbać o swój wizerunek. Ja sam prowadzę bloga o finansach, ale od początku nie miałem zamiaru organizować żadnych współprac, chcę być niezależny i wybrałem inną formę monetyzacji bloga czyli własne produkty i usługi.

Duże zarobki są również w branży modowej, ale tutaj jest nawet jeszcze wieksza konkurencja niż w finansach. Po prostu kobiet, które lubią dzielić się swoją pasją na blogu jest bardzo dużo. Rzecz jasna firm i sklepów z ubraniami do potencjalnych współprac jest równie dużo, ale trzeba pamiętać, że to nie jest takie typowe prowadzenie bloga. Można oczywiście skupiać się wokół tematyki evergreen, ale żeby zaczać zarabiać duże kwoty trzeba zbudować popularność. Wtedy można liczyć na duże kontrakty.

 

Jak zarabiać na blogu – multum możliwości

Sposoby zarabiania na blogu są bardzo rozbudowane. Możesz współpracować z firmami, promować własne produkty i usługi, działać w afilacji, udostępniać artykuły za opłata. To tylko przykładowe możliwości, bo jest ich sporo więcej, ale poniżej zamieściłem kilka, które moim zdaniem najlepiej przełożą się na zarobki i są proste do wdrożenia dla każdej tematyki bloga.

Jak zarabiać na blogu – współprace z markami i firmami

Każda bardziej rozwinięta firma szuka sposobów na dotarcie do nowych klientów. Długotrwała współpraca z odpowiednim blogerem może firmie przynieść wiele korzyści. Jeśli wizerunek blogera jest pozytywny i cieszy się zaufaniem czytelników to marka na takiej współpracy wiele zyskuje, a Ty jako autor bloga polecasz produkt, który jest wysokiej jakości i nie wciskasz nikomu bubla.

Taka współpraca najczęściej polega na zamieszczaniu informacji o nowych produktach wraz z kodem rabatowym dla osób odwiedzających twojego bloga. Jak widzisz każdy tutaj zyskuje, zasada 3xW czyli win-win-win. Rozliczenie w takim przypadku jest najczęściej miesięczne, bo rozmawiamy o długotrwałej współpracy przez kilka miesięcy lub nawet lat. Czasem ustala się z góry okres współpracy i kwota ląduje na twoim koncie w jednym przelewie.

Znalezienie takiej współpracy nie jest proste. Jest kilka alternatyw jak promować jakąś wybraną przez Ciebie firmę bez umowy z nimi, ale o tym zaraz. Częściej spotkasz się z jednorazowymi ofertami gdzie twoim zadaniem będzie stworzenie artykułu sponsorowanego. Artykuły sponsorowane często kojarzą się z nachalną reklamą, ale niepotrzebnie. Wystarczy stworzyć taki wpis z głową i jeśli firma jest „ogarnięta” to naprowadzą Cie jak to zrobić. Warto też prowadzić social media – w przypadku spisu sponsorowanego duża zaletą będzie udostępnienie go w mediach społecznościowych. Oczywiście za to możesz policzyć dodatkowe koszta i w efekcie więcej zarobić. No i samo prowadzenia mediów społecznościowych daje wiele zalet, a nie trzeba na to wcale poświęcać dużo czasu.

 

Zarabianie na blogu – promocja własnych produktów

Usługi budowa wizerunku eksperta, ebooki, własny sklep – mozna mocno rozwinąć

Jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie to możesz oferować swoje usługi – blog to świetne miejsce na pozyskiwanie nowych klientów. Mogą Cie lepiej poznać, a do tego możesz zamieszczać wpisy z rodzaju „case study” gdzie pochwalisz się wcześniejszymi realizacjami i ich efektami. Nie będę wchodzisz w szczegóły jakie to mogą być usługi, bo mogą to być wszystkie bez wyjątku. Jesli jesteś w czymś dobry i lubisz to robić – załóż bloga o tej tematyce i stwórz szansę na powiększenie grona twoich klientów

Usługa to również konsultacja. Nie musisz wykonywać jakiejś typowej pracy jak grafik czy programista. Możesz też sprzedać swój czas i podczas np. godzinnej rozmowy doradzić w jakiejś sprawie. W takim przypadku przydaje się budowanie wizerunku eksperta i swojej marki osobistej i oprócz luźnych wpisów warto dodać kilka probiznesowych, które będą bardziej eleganckie. Wiem, że podkreślałem na początku, aby blog był w luźnej formie, ale czasem trzeba złamać tą regułę zwłaszcza jeśli rozmawiamy o biznesie. Niestety sporo osób oczekuje dużej powagi i bycia poważnym – inaczej nie podejmą współpracy.

Przykładem takiej usługi jest konsultacja z np. radcą podatkowym albo coś bardziej przyziemnego np. konsultacja w sprawie wystroju mieszkania. W pierwszym przypadku musisz mieć ukończone studia i tak dalej, ale w tym drugim możesz mieć po prostu poczucie estetyki i być autorem bloga o wykończeniach wnętrz. Nie musisz przecież być architektem, żeby mieć dobre oko. Takich przykładów rzecz jasna jest więcej, ale mam nadzieję że rozumiesz co mam na myśli. Jeśli nie – sekcja komentarzy czeka na twoje pytanie 🙂

Afiliacja, programy partnerskie – sposób zarabiania na blogu

W sekcji o współpracach wspomniałem, że jest sposób na współpracę z markami bez umowy z firmą. Tym sposobem jest dołączenie do jakiejś sieci partnerskiej, która łączy wszystkie istniejące programy partnerskie różnych firm w jednym miejscu. Jeśli zechcesz promować jakiś bank – wybierasz ten bank z listy, dostajesz unikalny link i wrzucasz go na bloga. I tyle, a potem każdy kto wejdzie przez ten link i założy konto – ty dostaniesz prowizje. Oczywiście taka sieć partnerska nie jest organizacją charytatywną. To biznes jak każdy inny i na czymś muszą zarabiać. Pobierają oni kilka % od realnej prowizji. Jest to bardzo znikoma wartość, bo jeśli mają setki klientów to z tych kilku % uzbiera im się sensowna kwota. Jest to świetny sposób na początkowy zarobek. Jakieś 80% firm ma już wprowadzony program afiliacyjny więc jest w czym wybierać. To jest niesamowite, że współpraca z markami może odbywać się bez podpisywania żadnych umów. Z tego sposobu korzysta większość blogów, bo jest prosty do wdrożenia i nie wymaga czasu.

Reklamy adsense sposobem na zarobek z bloga

Możesz również zarabiać umieszczając na swojej stronie reklamy, ale nie w treści posta tylko takie zwykłe reklamy w formie bannerów. Najpopularniejszą siecią jest adsense należące do Google. Wygląda to tak, że po dołączeniu do programu dostajesz kod, który musisz wdrożyć na stronę. Reklamy wyświetlają się automatycznie, skrypt wybiera gdzie i komu się pokazuje jakaś reklama. Nie masz na to wypływu co widzi twój czytelnik. Najczęściej są to reklamy spersonalizowane pod każdą osobę. W Polsce niestety stawki są bardzo niskie. Zarobki podaje się w CPM czyli cost per mile co znaczy koszt za tysiąc wyświetleń, a w tym wypadku zysk za 1000 wyświetleń. Średnia wartość to 3 zł, ale podkreślam, że to średnia. Branża finansowa będzie miała CPM dwucyfrowy, a branża rozrywkowa nawet poniżej 1 zł. Z czego to wynika? Po prostu więcej można zarobić w finansach, więc więcej osób kupuje tego typu reklamy co powoduje wzrost ceny samej reklamy, a w rezultacie większe zarobki dla osób, które zarabiają w adsense. Do wyboru jest też kilka innych sieci, ale na początek ta będzie najlepsza. To jakie pieniądze z tego będą zależy od ilości czytelników i stawki CPM jaką uzyska twój blog. Tutaj dobrze sprawdza się krótszy artykuł – większa szansa że ktoś kliknie w reklamę co też przekłada się na CPM.

 

Budowanie społeczności wokół bloga

Pamiętaj, aby oprócz bloga zbudować wszelkie możliwe kanały mediów społecznościowych. Dzięki temu zwiększysz szanse na dotarcie do nowych czytelników. Większość blogerów prowadzi facebooka i instagrama, niektórzy do tego mają kanał na youtube. To pozwala maksymalnie rozwijać biznes oraz tworzyć ciekawsze oferty w przypadku współprac z firmami. Do wpisów sponsorowanych możesz dołączyć ich publikację na social mediach co zwiększy atrakcyjność oferty.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zarabiać na blogu przez pisanie artykułów – samo pisanie artykułów nie da żadnych przychodów chyba, że chcesz po prostu być copywriterem. W tym wpisie opisałem kilka metod i każda wymaga pisania artykułu więc myślę, że odpowiedziałem na to pytanie

Jak stworzyć produkty – tutaj już wszystko jest kwestią pomysły jakie produkty lub usługi możesz promować. Mowa oczywiście o własnych rzeczach, a nie afiliacji, Produktów, na które jest zapotrzebowanie jest sporo. Możesz też sztucznie zaszczepić w czytelnikach potrzebe posiadania jakiejś rzeczy. Nie podam konkretnym produktów, bo każda branża ma inne możliwości.

Ile trzeba czasu zeby zobaczyć efekty z zarabiania na blogu – generalnie na blogu można zarabiać już od pierwszych dni, ale to raczej pojedyncze przypadki. Nastaw się na 3 miesiące intensywnej, codziennej pracy. Dobranie odpowiednie celu np. 1 artykuł co 2 dni pozwoli Ci na usystematyzowanie pracy. Szybko zbudujesz ruch i społeczność. Każdy artykuł niech zachęca do komentowania. Żeby zacząć zarabiać musisz wybrać jedną z opisanych wyżej metod np. pisanie wpisów sponsorowanych.

 

Zarabianie na blogu – Podsumowanie

Jeśli zastanawiałeś się jak zarabiać na blogu to mam nadzieję, że już wiesz. Do zarabiania na blogu może podejść każdy i realnie można zarobić duże pieniądze, a przynajmniej większe niż większość polaków zarabia na etacie. Przyjemność z takiej pracy jest też o niebo większa niż z etatu w korporacji. Wielu blogerów chwali się swoimi zarobkami z dużymi szczegółami gdzie podają na co i ile wydali oraz ile i jak zarobili. Warto śledzić ich postępy i motywować się w chwilach zwątpienia, które mogą się pojawić na samym początku drogi blogera.

 

Dodaj komentarz