Jak zarabiać na instagramie

Jak zarabiać na instagramie

Robić zdjęcia, wrzucać do internetu i zarabiać minimum 10 tysięcy miesięcznie. Do tego mnóstwo współprac z firmami, darmowe produkty i zaproszenia na wydarzenia.

Większość osób tak właśnie wyobraża sobie życie popularnych instagramerów. Czy tak jest naprawdę? Na czym Ci wszyscy influencerzy zarabiają duże kwoty? Czy wygląda to tak kolorowo jak przedstawiają na swoich profilach?

No i najważniejsze czy łatwo dojść do takiego poziomu oraz na czym można zarabiać.

Po przeczytanie tego artykułu będziesz wiedział :

Jak zarabiać na instagramie
Jak zbudować profil od zera
Jakie są metody monetyzacji
Ile można realnie zarobić
Jak być niezależnym od firm

Zarabianie na instagramie – Początki
Każdy kiedyś zaczynał z tą różnicą, że Ci którzy zaczęli na początku istnienia platformy mieli prościej zbudować popularny profil. Była mniejsza konkurencja i łatwiej było przyciągnąć ludzi do siebie. Teraz jest troche ciężej, ale dalej są metody i schematy, których można używać do budowania profilu.

Żeby zacząć zarabiać na Instagramie musisz mieć swoją widownię. Najlepiej jeśli kanał jest tematyczny. Wtedy możesz zarobić więcej nawet przy stosunkowo małej ilości followersów. Ważnym czynnikiem jest też zaangażowanie czyli to jaki % twoich fanów lajkuje oraz komentuje zdjęcia. Jeśli ta wartość jest w granicach 10% to jest to dobry wynik. W taki sposób określa się czy obserwatorzy zostali dodani sztucznie przez boty. Jeśli ten współczynnik jest niski to można podejrzewać, że konto posiada sztucznych followersów.

No dobra więc zakładasz konto, masz pusty profil i obok obserwujących widnieje okrągłe zero. Jak zacząć?

Zakładam, że masz wybraną tematykę swojego bloga. Nawet jeśli chcesz obracać się w kategorii ogólnej tzw. „lifestyle” to warto dodawać zdjęcia ukierunkowane np. pod kątem twoich zainteresowań. Zdjęcia obiadu nie przyciągną dobrej widowni, chyba że profil będzie w tematyce kulinarnej z przepisami na dany posiłek.

Jeśli nie masz pomysłu na temat profilu to w moim darmowym kursie dostaniesz gotową listę do wykorzystania.

Jak i jakie robić zdjęcia?

Przede wszystkim dobrej jakości. Nie musisz mieć najnowszego iphona, ale zadbaj o dobre światło podczas robienia zdjęć i to wystarczy. Możesz obejrzeć na youtube kilka filmów jak dobrze kadrować zdjęcia.

Jak już zrobisz zdjęcie to otwórz Instagrama, wejdź na stronę główną i wyobraź sobie, że wśród zdjęć, które tam widzisz znajduje się to, które właśnie zrobiłeś. Czy będzie się one wyróżniało na tle innych? Jeśli odpowiedź brzmi: tak, to wrzucaj. Jeśli nie to zastanów się dlaczego, dodaj może jakiś filtr żeby nadać zdjęciu bardziej żywych kolorów.

Zanim wrzucić zdjęcie trzeba zrobić jedną ważną, o ile nie najważniejsza, rzecz na instagramie – wpisać hasztagi.

Niestety wiele osób bagatelizuje ich moc. Prawda jest taka, że to od nich zależy ile osób zobaczysz naszego posta. Nie warto używać najpopularniejszych i zbyt ogólnych, ponieważ takie są używane przez olbrzymią liczbę osób.

Dla przykładu prowadząc kanał dietetyczny wpisywanie ogólnego hasztagu #diet jest zmarnowanym miejscem, które można wykorzystać na inne, mniej oblegane słowo. Zasada jest taka, że im mniej popularny profil tym mniej popularnych tagów należy używać. Jest to spowodowane tym, że algorytm nie będzie promował mało znanego profilu na bardzo popularne frazy. W moim darmowym poradniku pokazuję darmowe narzędzia, które

Następnym istotnym czynnikiem jest regularność oraz moment publikacji nowych postów. Największa aktywność jest w godzinach 17-20 i w tym czasie jest najlepiej wrzucać posty. Wrzucaj minimum 1 post dziennie. Jeśli dodajesz więcej to sprawdzaj jakie masz zaangażowanie. Jeśli wrzucanie większej liczby zdjęć sprawia, że otrzymujesz średnio mniej lajków i komentarzy – zmniejsz liczbę wpisów. Zaangażowanie to bardzo ważny czynnik dla algorytmów.

Postępując konsekwentnie takim schematem wystarczy czekać i twój profil będzie mocno rósł.

Ile potrzebuje followersów żeby zarabiać?

Żeby zacząć zarabiać wystarczy nawet 1000. Wszystko zależy ile byś chciał zarabiać. Poniżej temat został opisany bardziej w dziale „sposoby zarabiania”.

Znasz już schemat budowania konta. Nie jest to żadna odkrywcza metoda, ponieważ takich metod nie ma. Można stosować rzeczy typu follow/unfollow lub komentowanie innych profili zachęcając do odwiedzenia swojego, ale to nie ma sensu. Zdobyte w taki sposób obserwujące osoby nie są wartościowe.

Metody zarabiania na instagramie
No dobra, a więc jak zarobić na instagramie? Opcji jest dużo, przedstawię te najbardziej dochodowe.

Posty sponsorowane – Ten sposób jest najpopularniejszy jeśli chodzi o zarabianie na Instagramie. Polega on na umieszczeniu posta, w którym będziesz reklamował jakiś produkt. Aktualnie raczej nie robi się takich oczywistych reklam gdzie zdjęcie to po prostu np. sam promowany produkt. Zwykle pokazuje się jak korzystasz z danego produktu np. jeśli jest to bluza to wystarczy że założysz ją na siebie, zrobisz zdjęcie i otagujesz firmę. Czasem dodatkowo tworzy się Insta Story gdzie oprócz zdjęcia współpraca obejmuje film. Wtedy za taką usługę możesz dostać dodatkową kasę. Warto z tego skorzystać podczas negocjacji. Możesz albo dołożyć gratis promocję na insta story jeśli negocjowanie nie idzie po twojej myśli lub dołożyć tą opcje do kontraktu i zgarnąć więcej pieniędzy. Generalnie posty sponsorowane są najprostsze i najłatwiejsze w realizacji. Najważniejsze, żeby nie było ich zbyt dużo.

Marketing afiliacyjny – Na instagramie można promować wszystko. W prawie każdej branży są produkty, które mają program partnerski. Działa to tak, że gdy ktoś kupi jakiś produkt lub usługę to Ty dostajesz za to prowizję. Nie musisz nikomu wpychać kont bankowych i tak dalej. To mogą być oferty biur podróży albo sklepów odzieżowych takie jak ZARA i H&M. Jeśli promujesz takie rzeczy to zwykle dostajesz kod rabatowy, który możesz rozdać. W taki sposób ludzie chętnie skorzystają z twojego linku, użytkownicy są zadowoleni z rabatu, a Ty oraz sklep, który promowałeś, zarobicie pieniądze.

Sprzedaż własnych produktów – sprzedaż własnych produktów na Instagramie jest kolejną opcją. W tym przypadku nie musisz dzielić się z nikim zyskami, cała marża idzie dla Ciebie. Co sprzedawać i skąd wziąć jakiś produkt? Najprościej treści elektroniczne czyli jakieś poradniki w formie ebooka. To będzie wymagało od Ciebie troche pracy żeby zgłębić jakiś temat i móc napisać takiego ebooka, ale lepsze to niż praca 10h dziennie w magazynie amazona, prawda? Poradniki mogą dotyczyć wszystkiego i mogą rozwiązywać na pozór proste problemy. Nawet jeśli stworzyć go w oparciu o wiedzę z internetu to nie będzie w tym nic złego jeśli nie będziesz nikogo wprowadzał w błąd. Ludzie chętnie kupią ebooka od osoby, którą znają i codziennie oglądają na Instagramie.

Promocja innych osób- Jeśli twoje konto osiągnie przynajmniej 5 cyfrową liczbę obserwatorów to możesz pomyśleć o promocji innych profili za pieniądze. Najważniejsze, żeby te profile były powiązane tematycznie z twoim oraz żeby były zadbane. Nie promuj kogoś, kto prowadzi swój profil niedbale. Możesz wysyłać propozycję do „mniejszych” osób z ofertą lub dołączyć do grup społecznościowych i tam oferować taką usługę. Chętnych nie brakuje, ale pamiętaj o weryfikacji jakości tego co promujesz oraz nie rób tego za często.

Przykłady małych, ale dochodowych profili na Instagramie

Wiem, że dużo osób lubi się inspirować innymi oraz mieć realny przykład jak coś zostało zrobione. Postanowiłem przygotować kilka profili wraz z szacowanymi zarobkami jakie mogą osiąga te osoby.

Jak zarabiać na Instagramie? Weź przykład z tych profili:

Pomocne wskazówki jak zarobić więcej na instagramie
Nie czekaj aż reklamodawcy sami się do Ciebie zgłoszą. Pomóż im się znaleźć. Są na to 2 sposoby.

Pierwszy to pisanie wiadomości email bezpośrednio do firm związanych z branżą, w której działasz. Zdecydowanie polecam tą formę, ponieważ wyprzedzasz swoją konkurencje, która nic nie robi żeby zdobyć współprace.

Drugi sposób polega na dołączaniu do stron, które zrzeszają influencerów. Reklamodawca przegląda wtedy na jednej liście dziesiątki profili i wybiera najbardziej interesujące. Oczywiście warto dołączać do takich platform żeby zwiększyć szanse na współpracę. Mimo wszystko nie polegaj tylko na tej metodzie i kontaktuj się bezpośrednio z działem marketingu danej firmy. Staraj się pisać do dużych oraz małych firm. Małe firmy często nie planują reklamy w internecie więc pokaż im co zyskają reklamując się na twoim profilu. Musisz udowodnić, że ta promocja doda jakąś wartość dla firmy jak np. zwiększona sprzedaż jakiegoś produktu. Prawie nikt nie kontaktuje się z małymi firmami, więc nie będziesz miał konkurencji. Stawki będą mniejsze, ale nawet mając tylko kilka tysięcy obserwatorów możesz zarobić kilkaset złotych za jeden materiał promocyjny.

Nie zniechęcaj się jeśli nie dostaniesz odpowiedzi. Zwłaszcza jeśli pisałeś do dużej firmy. Poczekaj kilka dni i napisz ponownie przypominając się. Tak działają wielkie biznesy. Mają dużo wiadomości i zdarza im się przypadkiem coś pominąć więc takie przypominanie jest jak najbardziej w porządku. Jeśli dołączysz do mojego darmowego kursu to dostaniesz treść wiadomości, którą sam z powodzeniem wykorzystuje.

Dołączaj do grup influencerów – w internecie można znaleźć dużo grup np. na facebooku, które zrzeszają osoby aktywnie działające na Instagramie. Żeby dostać się do takiej grupy trzeba spełniać wymogi. Zwykle minimum to 5 lub 10 tysięcy followersów na koncie. Co daje taka grupa? Przede wszystkim możesz pozyskać wiedzę na temat rozwoju konta od osób, które są w tym dobre. Po drugie możesz zyskać kontakty i zrobić wzajemną promocję profilu poprzez instastory. Polecam tą metodę, bo pozwala ona na szybkie zdobycie dużej liczby obserwujących.

Rób konkursy- social media takie jak Instagram są idealnym miejscem do robienie konkursów. Algorytmy promują konta, które mają dużą aktywność. Konkurs, w którym warunkiem udziału będzie polubienie oraz skomentowanie posta znacząco zwiększy Twój zasięg. Co możesz oferować jako wygraną? Szukaj darmowych rozwiązań. Na przykład możesz zaoferować promocje czyjegoś profilu. Ciebie to nic nie kosztuje, a dużo osób będzie chciało wygrać promocję konta nawet jeśli nie masz zbyt wielu obserwujących. Instagram to specyficzne miejsce i trzeba wykorzystywać tą specyfikę.

Najczęściej zadawane pytania
Czy muszę być pełnoletni żeby zarabiać na instagramie? – Nie ma takiej konieczności. Reklamodawca jest zainteresowany twoim profilem na Instagramie i tym jakie korzyści osiągnie podejmując z Tobą współpracę. Twój wiek nie ma żadnego znaczenia.

Od ilu lat jest Instagram? – Konto na istagramie może mieć każdy, nikt nie sprawdza ile masz lat podczas zakładania konta. Jednak jeśli masz 13-15 lat to może być ciężko jeśli chodzi o zarabianie, bo mało firm szuka do współpracy osób z tego przedziału wiekowego. Mimo to zachęcam do spróbowania, bo jest bardzo mała konkurencja w tym przedziale wiekowym. Warto zacząć biznes od najmłodszych lat. Dołącz do mojego darmowego kursu „Jak zarabiać na instagramie” i poszerzaj swoją wiedzę.

Czy muszę mieć działalność gospodarczą? – Nie musisz mieć działalności gospodarczej żeby móc nawiązać współpracę z jakąś firmą. Firmy bardzo chętnie rozliczają się za pomocą umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Jest to również poleca przeze mnie forma rozliczeń. Nawet jeśli jesteś pełnoletni to założenie działalności gospodarczej powinno być ostatnim na co się decydujesz, ponieważ są niepotrzebne koszta, które ponosisz nawet jak nie zarabiasz. Przy niskich dochodach warto skorzystać z ulg podatkowych, ale to najlepiej jest przedyskutować z księgową.

Jak zacząć współpracę na instagramie – Wcześniej poruszałem temat jak znaleźć firmę do współpracy. Tutaj opiszę jak to wygląda od strony formalnej. Po dogadaniu warunków podpisywana jest umowa, a raczej powinna się pojawić. W przypadku mniejszych współprac czasem nie podpisuje się żadnej umowy. Na umowie są zawarte informacje kto i do czego się zobowiązuje. Na tej podstawie później jest wystawiana faktura jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub rachunek jeśli rozliczenie jest na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło. Nie musisz się o to za bardzo martwić, bo firmy przeprowadzą proces formalny i jedyne co musisz zrobić to uważnie przeczytać to co Ci podeślą, podpisać i odesłać pocztą lub zeskanować i wysłać na email.

Jak zarabiać na Instagramie – Jeśli ciągle zadajesz sobie to pytanie, to zapraszam na początek artykułu, bo pewnie go przewinąłeś 🙂

Ile mogę zarobić na instagramie?- Wiem, że oczekujesz konkretnej kwoty więc postaram się podać przybliżoną wartość. Dodam tylko, że dokładne zarobki zależą od :ilości obserwujących, zaangażowania tych osób, branży. A teraz przykład, który przybliży Ci troche kwoty. Konto Instagram 10 tysięcy obserwujących, zaangażowanie na poziomie 10%, branża zwierzęta. Profil prowadzony przez osobę, która ma psa i wrzuca jego zdjęcia oraz informacje jak szkolić psa czyli treści edukacyjne. Możliwość współpracy z producentami karmy, sklepami dla zwierząt, behawiorystami(psi psycholog/trener), własne produkty typu ebook o szkoleniu psa. Średnie zarobki 3500 złotych miesięcznie. Przy współpracy z sklepem kwota będzie rosła czyli pojawi się efekt kuli śnieżnej. Najczęściej sklepy oferują stałą prowizje np. 10% od każdych zakupów dożywotnio. Z czasem ilość osób, które kupują z twojego linku będzie większa, a więc i zarobki będą większe. Do tego można dodać promocje innych profili i tak dalej. Pamiętaj, jak zarabiać na instagramie to z przytupem i na 100% możliwości. Na prawdę można zarabiać niezłe pieniądze tylko trzeba być konsekwentnym.

Podsumowanie – Jak zarabiać na Instagramie
Zarabianie na Instagramie nie jest skomplikowanym procesem. Ostatecznie wszystko sprowadza się do regularnego prowadzenia profilu oraz do kontaktu z potencjalnymi reklamodawcami. Możesz kontaktować się z firmami prywatnie oraz dołączać do stron, które zrzeszają wszystkich influencerów w jednym miejscu. Najważniejsze to umiejętnie sprzedać siebie samego, ponieważ negocjowanie stawki za promocję jest kluczowe i zawsze warto starać się

Dodaj komentarz