Okulary do komputera

Jeśli się zastanawiasz czy okulary do komputera są w ogóle potrzebne – to odpowiedź brzmi tak. Pracuję przy komputerze około 12 godzin dziennie (uroki prowadzenia własnej firmy). Przetestowałam mnóstwo różnych okularów z różnych firm i z różnymi filtrami.

Na podstawie moich testów, obserwacji oraz rozmów z innymi osobami znalazłem w końcu te idealne. Ale zanim przejdę do mojej osobistej rekomendacji dowiedz się czemu powinieneś je nosić. Żeby była jasność – wpis nie jest przez nikogo sponsorowany, to moja prywatna opinia i rekomendacja.

 

Okulary do komputera – czy warto? Po co mi to?

Ból oczu lub swędzenie i pieczenie, ból głowy, problem z zaśnięciem, sen kiepskiej jakości i trudne poranki – jeśli którykolwiek z tych problemów Cie dotyka, a w ciągu dnia masz kontakt z telefonem/komputerem – to odpowiedź brzmi – TAK WARTO.

Powiedziałbym nawet, że to po prostu obowiązkowe wyposażenie każdego kto spędza czas przy jakimkolwiek sprzęcie z ekranem lub monitorem. Takie urządzenia emitują światło niebieskie – jest to rodzaj światła, które oczywiście występuje naturalnie w przyrodzie, ale nie w takiej ilości jaką serwuje ekran. Zaburza to rytm dobowy naszego organizmu przez co np. zmniejsza się produkcja melatoniny czyli hormonu, który powoduje senność i wpływa na jakość snu.

Odpowiednia technologia zastosowana w szkłach redukuje napięcie gałek ocznych. Dzięki temu można pracować lub po prostu oglądać coś na telefonie bez bólu oczu.

 

Okulary do komputera – jakie wybrać?

Okulary powinny mieć filtr blokujący światło niebieskie. To jest najważniejsze kryterium, które powoduje „magię” przyjemnego snu. Powłoka antyrefleksyjna będzie miłym dodatkiem, ale nie wpłynie ona znacząco zniwelowanie bólu oczu czy też głowy. Większość okularów, które są przeznaczone do pracy przy komputerze już z samej definicji ma przygotowane szkła z materiałów, które redukują stres oczu i napięcie.

Okulary do pracy mają przede wszystkim pomagać w pracy, ale wiadomo że każdy chce wyglądać jak najlepiej zwłaszcza, jeśli pracujemy w biurze z innymi ludźmi. Polecany przeze mnie model w mojej opinii ma fajny design – nie są to takie typowe, tanie kwadratowe oprawki.

 

Ile kosztują okulary do komputera?

Model, który mam i polecam kosztuje 129 zł. To bardzo mała kwota biorąc pod uwagę korzyści jakie dostajemy. Ból oczu ustąpił, ból głowy też pojawia się wyjątkowo rzadko. Dużo łatwiej mi się zasypia oraz sen jest lepszej jakości przez co budzę się jak nowo narodzony każdego dnia – nawet w poniedziałki.

Można znaleźć i modele za 30 złotych, ale nie oszukujmy się. Dobry produkt musi kosztować i nie warto oszczędzać na zdrowiu. Jest takie powiedzenie „nie stać nas na tanie rzeczy”. Chodzi o to, że tanie produkty psują się częściej lub są po prostu kiepskiej jakości. Ostatecznie i tak trzeba sięgnąć później po produkt, który faktycznie zadowoli nas jakością i będzie faktycznie pomagał i oferował to co zostało opisane.

Z drugiej też strony nie ma sensu płacić za okulary 500 zł bo i takie można na rynku znaleźć. Na pewnym etapie cenowym wyższa cena wynika wyłącznie z brandingu czyli popularności marki. Wydają więcej na marketing i rozpoznawalność marki więc mogą pozwolić sobie na wyższe ceny, jednak zwykle nie idzie za tym w parze lepsza jakość.

 

Okulary do komputera – Podsumowanie 

Okulary do pracy przy komputerze to obowiązkowe wyposażenie każdego. Nawet jeśli dzisiaj twoje oczy są w świetnej kondycji, a sen nie sprawia Ci trudności – nie myśl sobie że to będzie trwało wiecznie. Prędzej czy później odczujesz skutki spowodowane przez różnej maści monitory i lepiej zapobiegać niż leczyć. Badania wykazały jednoznacznie, że negatywne efekty powodowane przez światło niebieskie dosięgną każdego kto się na nie wystawia. A trzeba pamiętać, że kiepskiej jakości sen powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu i bardzo, ale to bardzo mocno przyczynia się do takich chorób jak alzheimer – oczywiście na starość, ale chyba chcesz zadbać o swoją przyszłość?