Pomysł na biznes na wsi – Sprawdzone metody

 

Myślisz nad otwarcie biznesu na wsi? Zebrałem wszystkie najlepsze pomysły w jednym artykule. Pomysły są zarówno dla osób, które na wsi mieszkają i szukają planu jak zarobić oraz dla tych, którzy chcą wykorzystać wieś jako teren do zagospodarowania.

 

Pomysł na biznes na wsi – Mój faworyt.

 

Istnieje sposób, który idealnie nadaje się na biznes na wsi. Praca jest powiedziałbym lekka, bo nie wymaga pracy fizycznej. Może z tym zacząć każdy, próg wejścia zarówno finansowy jak i pod kątem doświadczenia jest niski. Sam to robię i mam na myśli prowadzenie bloga. Zanim zaczniesz przeglądać poniższe propozycje, które wymagają inwestycji bardzo dużej ilości czasu lub gotówki – daj się przekonać do opcji, która wymaga jedynie 150 złotych na start przez pierwszy rok i pozwala wygenerować kwoty rzędu 5000 tysięcy złotych miesięcznie. 

 

Co musisz mieć żeby skutecznie zacząć zarabiać na blogu? Internet oraz komputer lub nawet tylko tablet. Pomysł, plan oraz instrukcje jak założyć bloga krok po kroku znajdziesz u mnie na blogu. Napisałem oddzielny artykuł w 100% poświęcony tematyce tworzenia bloga. Link tutaj [LINK]

 

Poświęcając 2-3 godziny dziennie możesz stworzyć w ciągu 2 miesięcy dobrze zarabiający blog powyżej średniej krajowej. Później możesz dalej go rozwijać, aby zdobywać więcej odwiedzających i zarabiać jeszcze więcej, lub zacząć inny projekt. Plan bloga, który ode mnie dostaniesz został tak skonstruowany, aby raz napisana treść zawsze przyciągała nowych użytkowników. Czyli będzie to typ treści, która jest zawsze aktualna i nie będziesz musiał poświęcać czasu na jej aktualizację.

 

W dalszej części artykułu znajdziesz pomysły na biznes na wsi już typowo powiązane z tą lokalizacją. Po przeczytaniu artykułu zachęcam do przemyślenia, aby wystartować z blogiem, bo to bardzo proste i dochodowe.

 

Wytwarzanie ekologicznych produktów – pomysł na biznes na wsi

Od kilku lat trwa trend kupowania produktów ekologicznych. Nic się nie zapowiada, żeby ten trend miał nagle maleć. Wręcz przeciwnie – takich produktów pojawia się coraz więcej. Moda na zdrowy tryb życia prawdopodobnie zostanie z nami już na zawsze. Klienci szukają sprawdzonych dostawców. Nie każdy ufa produktom z marketowych półek. Spore grono konsumentów korzysta ze sklepów internetowych, które są jednocześnie i producentem i sprzedawcą swoich produktów. W sklepach internetowych ceny też są dużo niższe. W tym przypadku głównie dzięki temu, że nie ma tutaj żadnych pośredników. Są też tacy klienci, którzy szukają okolicznych gospodarstw i cyklicznie podjeżdżają osobiście, aby kupić produkty na wsi. 

Te 2 grupy docelowe będą dla Ciebie idealne. Wystarczy, że odpowiednio się ogłosisz, wywiesisz bannery na swojej działce, skorzystasz z reklamy na Facebooku dla lokalnych mieszkańców (taka reklama będzie bardzo tania i skuteczna) czy nawet możesz wykorzystać ulotki. Mimo, że ulotki to przestarzały sposób marketingu – odpowiednio wykorzystany ciągle przynosi efekty. Zwłaszcza jeśli dorzucisz rabat na pierwsze zamówienie.

 

Sprzedaż produktów przez internet to też nie jest problem. Dzisiaj możesz założyć gotowy sklep w godzinę płacąc jedynie 30zł na miesiąc. Zero programistów, zero problemów, zero olbrzymich wydatków. Zakładasz sklep, dodajesz produkty, ustawiasz cenę i możliwość dostawy, wybierasz firmę kurierską do współpracy i w ciągu 1-2 dni masz gotowy sklep, który może sprzedawać twoje produkty. O tym jak taki sklep założyć pisałem tutaj [LINK]

 

Nowoczesny biznes na wsi – Agroturystyka

 

Tutaj sporo zależy od terenu na jakim znajduje się wieś oraz co jest wokół niej. Musisz sam ocenić czy masz jakieś atrakcyjne miejsca wokół siebie. Ludzie głównie przyjeżdżają na wieś odpocząć i się zrelaksować, spędzić czas z rodziną. Zapewnienie odpowiednich warunków do spania to podstawa. Odpoczynek, czyli głównie sen musi być w komfortowych warunkach. Poza tym warto zainwestować w mniej lub bardziej podstawowy sprzęt typu rowery, piłki do gry, sprzęt do badmintona, kajaki jeśli masz w pobliżu zbiornik wodny no i najważniejsze – porządny grill. W przypadku bardziej zaawansowanego rozwoju można pomyśleć o koniach, quadach, hulajnogach elektrycznych, boisku do gry w siatkówkę plażową. Taki biznes na wsi to nieograniczone pole do rozwoju atrakcji. Im więcej możesz zaoferować tym łatwiej będzie Ci przekonać klientów. A więcej klientów to więcej pieniędzy. Każdy biznes wymaga inwestycji, która w połączaniu z marketingiem (bo każdy biznes go potrzebuje) przyniesie odpowiednią stopę zwrotu.

 

Pomysł na biznes na wsi – Prowadzenie stadniny


Gdybym miał swoją działkę na wsi lub na jakiejś wiosce – sam bym otworzył stadninę bez zastanowienia. Odkąd poznałem znajomych, którzy mają swoje konie i usłyszałem ile płacą za box dla konia w stajni… cóż, zrozumiałem, czemu tam stoją takie dobre i nowe samochody. Na śląsku cena za miesiąc za 1 konia to 800 złotych miesięcznie. Mniejsze stadniny mają po 20 miejsc co daje 16000 złotych. W tej cenie właściciel stadniny zapewnia jedynie siano i to jest jedyny koszt jaki ponosi oprócz standardowych mediów czyli woda i prąd. Jeśli będziesz pracował przy koniach sam lub z partnerem(życiowym) to nie macie żadnych innych kosztów typu pracownik. Dodam tylko, że właściciel stadniny raczej nie ma kasy fiskalnej, jeśli wiesz co mam na myśli.  Zatrudniając pracownika, możesz odciążyć swój czas pracy i zająć się czymś innym jeśli masz duży teren. Lub po prostu pisz bloga – o czym wspominałem w pierwszej propozycji.

“Złoty” biznes na wsi – produkcja miodu

Wspominałem o biznesie ekologicznym, ale on tyczy się głównie przypraw, warzyw i mięsa. Miód raczej nie może być “eko”, bo on z natury jest… no naturalny. Pomijając oczywiście miód sztuczny, ale konsumenci raczej niechętnie go wybierają lub tylko Ci, których nie stać na miód prawdziwy. Tacy klienci i tak nie są Twoją grupą docelową.
Taki miód dobrze jest sprzedawać zarówno przez internet jak i lokalnie. Jeśli masz wokół siebie sporo osiedlowych sklepów, a nie setki żabek jak to bywa w dużych miastach, to możesz zaproponować współpracę i dostarczać twój miód do tych sklepów. Oprócz sprzedawcy będziesz również dystrybutorem. Możesz stworzyć własną markę i zacząć budować rozpoznawalność. To plan na wiele miesięcy lub może i lat, ale jeśli sumiennie będziesz prowadził działania marketingowe to ludzie po prostu będą brali “ten” miód, czyli twój, a nie z jakichś nieznanych firm. Taki biznes na wsi przy odrobinie chęci może dać solidne przychody każdego miesiąca.

 

Kemping 

Jeśli nie chce się zbyt mocno wysilac i inwestować w rozwój terenu pod agroturystykę to możesz po prostu wydzielić działkę na polę kempingowę. Musisz jedynie zapewnić prąd, wodę oraz toalety. Ewentualnie też jakiś prysznic. Taki biznes na wsi ma sens tylko wtedy kiedy ludzie mają po co przyjeżdzać czyli jakieś atrakcje w miarę blisko muszą być zapewnione, a najlepiej jakieś jezioro. Sporo polaków chce jedynie odpocząć nad wodą, a wieczorami obowiązkowo musi pojawić się grill. To są niewielkie wymagania, które łatwo spełnić, a więc i łatwo zbudować taki biznes. Niestety zimą raczej nie będziesz mieć wielu klientów. Z tego powodu warto rozwijać też jakąś inną gałąź biznesu, aby mieć dochody przez cały rok. Dywersyfikacja zarobków to podstawa.

 

Park linowy

Parki linowe zyskują dużą popularność – pojawia się ich coraz więcej. Najcześciej są budowane przy zbiornikach wodnych lub na górach przy szlakach turystycznych. Budowa parku linowego ma sens, jeśli przez twoją okolice przewija się sporo turystów.

 

Dom Weselny

 

Zbudowanie budynku, który dodatkowo będzie spełniał wymagania “weselne” wymaga sporych inwestycji, ale wynajem takiego domu na 2-3 dni zabawy to przecież nie jest tania przyjemność. Inwestycja powinna się szybko zwrócić. Czy jest na to zapotrzebowanie? Wystarczy zadzwonić do kilku najbliższych takich lokali i zapytać o najbliższy wolny termin. Zwykle trzeba składać rezerwacje z rocznym wyprzedzeniem. Jako nowy gracz na rynku będziesz mógł zgarniać klientów, którzy potrzebują szybkich terminów. W międzyczasie zbudujesz wokół Twojej usługi marketing i złapiesz klientów na te bardziej odległe terminy. 

 

Hodowla ryb w stawie

 

Ekologiczne produkty już opisałem, ale ryby postanowiłem dać do osobnego punktu. Obecnie z wszystkich badań wynika, że 95% ryb sprzedawanych w sklepach zawiera zbyt duże stężenia szkodliwych substancji. Wynika to zarówno z ubogiej diety dla zwierząt jaka jest stosowana w hodowlach jak i z warunków życia. Aby przeciwdziałać temu trendowi trzeba działać z hodowlą, która gwarantuje jakość kosztem ilości. Ceny Twoich produktów nie muszą być tak niskie jak w markecie, a właściwie to nie powinny. Wysoka cena kojarzy się z wysoką jakością. Osoby, który chcą kupować dobrej jakości ryby wiedzą, że taki towar będzie swoje kosztował i nie trzeba ich przekonywać do zakupu, a chętnych jest sporo i ciągle przybywa. Biznes na wsi? Hodowla ryb.

 

Nowoczesny biznes na wsi – paintball

Zabawa dla prawdziwych facetów chociaż i znajdą się zwolenniczki tej zabawy. Dobrych pól do paintballa w Polsce zdecydowanie brakuje. Teren musi być dobrze zaprojektowany żeby gra była na nim przyjemna oraz zawierała sporo kombinacji. Najlepiej jest przygotować 2 lub 3 osobne tereny dedykowane różnej ilości osób. Jeśli zdecydujesz się na jedno olbrzymie to ograniczysz sobie zarobki. Ludzie zwykle przychodzą z gotowymi drużynami i czasem jest ich mniej a czasem więcej. Teren musi być dopasowany tak, aby zawodnicy mogli być ze sobą w miare blisko jesli chodzi o dystans. Powodów jest dużo więcej, ale skracając to po prostu różnorodność i możliwość wyboru zawsze będzie na plus. 

 

Pomysł na biznes na wsi – farma fotowoltaiczna

 

Ten rynek rozwija się w olbrzymim tempie. Czas odgrywa kluczową rolę – im szybciej zaczniesz inwestycję tym większy zwrot inwestycja może przynieść.  Farma fotowoltaiczna na wsi czyli po prostu jakaś forma na zagospodarowanie terenu. Biznes nie należy do skomplikowanych jeśli chodzi o funkcjonowanie – szukasz firmy, która postawi na wyznaczonym przez Ciebie terenie panele słoneczne, a później sprzedajesz prąd do dostawcy prądu z twojego regionu. Większym problemem przy tego typu biznesie jest biurokracja w naszym kraju. Musisz uzyskać zgodę na budowę, pozytywnie przejść wywiad środowiskowy, zdobyć tysiąc innych kwitków i rok to jest absolutne minimum z jakim trzeba się liczyć, żeby móc wystartować z budową farmy. Samo postawienie paneli, umowy z dostawcą prądu to kwestia kilku tygodni – w zależności jak duży teren chcesz zagospodarować. Minimum inwestycyjne jakie proponuję to 250 tysięcy jeśli chodzi o budżet na panele fotowoltaiczne. Przy dobrej jakości sprzęcie i obecnych cenach oraz generalnie warunkach dla tego biznesu – inwestycja zwraca się po 3-5 latach, więc jest to bardzo szybki zwrot.

 

Jak budować biznes na wsi oraz w małej miejscowości

 

Wszyscy chcą być dzisiaj w internecie, każda firma chce sprzedawać przez Facebooka. Firmy z małych miast i ze wsi mogą budować swoją przewagę inaczej. Po co pchać się tam gdzie są wszyscy? Tam jest ogromna konkurencja i najłatwiej jest szukać przewag, a potem je wykorzystać. Budowanie relacji to bardzo silna przewaga. Oczywiście relacje można budować przez internet, ale to nie to samo. Nie można zastąpić w 100% relacji z drugim człowiekiem niczym co elektroniczne. Pojawianie się na okolicznych targach, występowanie na festynach oraz na każdej imprezie, która w mieście się odbywa. Tam przewijają się ciągle Ci sami ludzie, Ci sami mieszkańcy. Osoby, których tam nie ma i tak dowiedzą się o Twoim produkcie od tych, którzy tam przyszli. Wystarczy, że się w odpowiedni sposób zareklamujesz. Nie rzucę żadnym konkretnym pomysłem na takie reklamowanie się – nie znam Twojej branży, a to bardzo szeroki temat. Najlepiej testować – nie każdy pomysł musi być idealny.

 

Podsumowanie  – Biznes na wsi

 

Biznes na wsi może być różny – musisz sam zdecydować do czego nadaje się Twój teren, Twoja okolica oraz co sam lubisz robić. Świetnie, jeśli prowadzenie biznesu będzie Ci sprawiało radość i dawało satysfakcję – nie tylko finansową. Jeśli przy okazji czytania mojego artykułu wpadł Ci do głowy jakiś inny pomysł – możesz się nim podzielić w komentarzu lub przedyskutować go ze mną piszą do mnie maila. Kontakt do mnie znajdziesz w zakładce “kontakt” na górze strony.